"Yatağan'ı acentelerimizin programlarına aldırtmaya çalışıyoruz"

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ile turizmle ilgili kurumların temsilcilerin yer aldığı heyet, Yatağan ilçesindeki tarihi ve kültürel yerlerde inceleme gezisinde bulundu. Yatağan'ı, tur şirketlerine tanıtmak amacıyla düzenlenen gezinin ardından hazırlanan rapor, tüm turizm acentelerine paylaşılmak üzere TÜRSAB Genel Merkezi'ne sunulacak.

 TÜRSAB Bodrum Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel ve BODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özyurt'un da aralarında bulunduğu TÜRSAB ve BODER temsilcilerinin yanı sıra, turizm ile ilgili kurumların da temsilcilerin yer aldığı heyet, Yatağan ilçesine gelerek incelemelerde bulundu.

Yatağan'daki tarihi ve kültürel yerlerin, tur şirketlerine tanıtılması maksadıyla düzenlenen gezi, Karia bölgesinin en önemli kentlerinden, Anadolu'nun yerli halkı olan Karialılar ve Leleglere ait yerleşim yeri olan Stratonikeia Antik Kenti'nden başladı. Heyetin Stratonikeia gezisine, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ve Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz eşlik ederken, Söğüt tarafından antik kent hakkında heyete bilgiler verildi.

Stratonikeia'nın ardından, içerisinde Hekate Tapınağı'nın da bulunduğu bölgedeki en eski dini merkezlerden biri olarak kabul edilen Lagina Antik Kenti gezildi. Buradaki gezinin ardından ise Lagina'daki kazı çalışmalarını 1891 yılında başlatan Türkiye'nin ilk müzecilerinden biri olan Osman Hamdi Bey'in, çalışmalar sırasında kaldığı evin restore edilmesiyle oluşturulan Turgut Mahallesi'ndeki Osman Hamdi Bey Konağı'nda incelemelerde bulunuldu.

Gezi sırasında konuşan Kazı Başkanı Söğüt, antik kentteki her döneme ait eserlerin gün yüzüne çıkartılmasıyla ilgili çalışmaların yanı sıra restorasyon çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti.

Buradaki çalışmaların vatandaşlar tarafından görülmesi için tur rehberlerinin büyük bir önem taşıdığını ifade eden Söğüt, "TÜRSAB, buradaki çalışmalarımız sırasında bizlere destek veriyor. Gelen heyetle birlikte antik kenti gezerek yapılan çalışmaları paylaşıyoruz. Bu tür çalışmalar, gelen insanlarımıza doğrudan aktarma yapılabilmesi için önemli bir çalışma ve sık sık buna benzer çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kültürel varlıklar hepimizin ve sahip çıkmamız gerekiyor. Olabildiğince elimizdeki bu zenginliğin anlatılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Gezi hakkında muhabirimize açıklamalarda bulunan TÜRSAB Bodrum Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, acente temsilcilerinin mesleki gelişimini artırmak ve turizmdeki yeni destinasyonları TÜRSAB'a üye acentelerin bilgisine sunma amacıyla bilgilendirme gezileri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Yatağan'daki tarihi ve kültürel yerleri, acentelere ve turizm ile ilgili kurumların temsilcilerine tanıtmak amacıyla ilçede bulunduklarını kaydeden Gökbel, "Muğla yöresinde, bine yakın seyahat acentemiz var. Bu üyelerimize, bölgemize gelen turistlere yeni gezi destinasyonları sunabilmek ve kendi bölgemizi tanımak amacıyla bu geziyi düzenledik" dedi.

Seyahat acenteleri olarak görevlerinin tanımak ve tanıtmak olduğunu söyleyen Gökbel, şöyle konuştu:

"TÜRSAB Bodrum Bölge Başkanlığı olarak, bu çalışmalarımızı genel merkezimizle paylaşacağız. Yatağan'ın ören yerleri, doğal çevresi ve diğer yerel ürünlerinin tanıtımını, edindiğimiz bilgileri, genel merkezimiz aracılığıyla 7 bin 500 seyahat acentesine iletmeye çalışıyoruz. Yatağan'ı acentelerimizin programlarına aldırtmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarla ivme kazanıp ziyaretçi sayısını artırmak ve ülke turizmimize katkı sağlamak istiyoruz."

Gökbel, gezileri sırasında kendilerine eşlik eden Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt'e teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68