banner80

“Yatağan’ı yönetenler, gelmekte olan tehlikeyi fark edemedi”

CHP Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, ilçede son günlerde rekor seviyelere ulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarıyla ilgili açıklama yaptı. Kemiksiz, son günlerde yerli turist akınına uğrayan Muğla’daki manzaradan endişe duyduklarını belirterek, “Üzülerek söylemeliyiz ki Yatağan’ı yönetenler tıpkı ülkeyi yönetenler gibi gelmekte olan tehlikeyi fark edememiş ve gerekli önlemleri alamamışlardır” dedi.

“Yatağan’ı yönetenler, gelmekte olan tehlikeyi fark edemedi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yatağan Başkanı Mehmet Kemiksiz, 40 Kovid-19 vakasına ulaşan Yatağan’da gerekli tedbirlerin alınmadığını ileri sürdü.

Kemiksiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“2019 Aralık ayında Çin’de başlayan ve hızla yayılan Kovid-19 salgını tüm dünyada yıkıcı etkilere yol açmış ve açmaya devam etmektedir. Ne yazık ki bu etkilerin artışında yeterli tedbirleri almayışımız başrol oynamaktadır.

Aralık ayında ortaya çıkan bu salgının tehlikesi öngörülememiş, ülkemize girene  kadar yurt dışı uçuşlarına müsaade edilmiş ve bu virüsün ülkemize girmesine adeta davetiye çıkarılmıştır. Ülkemizde salgının başlaması sonrası alınan tedbirlere bir süre sonra riayet edilmez olmuş ve ‘normalleşme’ süreci adı altında salgın sanki bitmiş gibi bir algı yaratılmıştır. İlk aşamada salgının merkez noktası olarak gösterilen İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerimizde şehirlerarası geçiş yasağının kalkmasıyla salgın hızla tüm yurda yayılmıştır. Bu yasağın kalkışıyla ülkemizin gözbebeği konumunda olan Muğla’mıza akın olmuş ve göz göre göre bu yayılıma davetiye çıkarılmıştır.

Son günlerde Muğla’mızda oluşan manzaraları üzülerek izlemekte ve bu manzaraların sonuçlarından endişe etmekteyiz. İlçemizde tedbirsizlikler nedeniyle bu salgından ne yazık ki fazlasıyla etkilenmiş ve etkilenmeye devam etmektedir. Üzülerek söylemeliyiz ki Yatağan’ı yönetenler tıpkı ülkeyi yönetenler gibi gelmekte olan tehlikeyi fark edememiş ve gerekli önlemleri alamamışlardır.

Salgının ilk başladığı dönemlerde kurulan dezenfekte tünelleri kurulduktan kısa bir süre sonra kullanılamaz duruma gelmiştir. Buna rağmen haftalardır bir açıklama yapılma gereği dahi duyulmamıştır. Bu tüneller yalnızca yanında fotoğraf çektirilip bir şeyler yapıyoruz izlenimi yaratmaya yetmiştir. Halbuki Yatağan halkının şu aşamada şova değil, ciddi önlemlere ihtiyacı vardır. Bir şeyler yapıyormuş izlenimi yaratan değil, gerçekten bir şeyler yapan yöneticilere ihtiyacı vardır.

Tekrar belirtmek isteriz ki, salgın tüm şiddetiyle devam etmektedir. Ülkemiz ve Yatağan’ımızı yönetenlere çağrımız derhal gerekli önlemleri almalarıdır. Gerekirse vatandaşlarımızın evlerinde kalabilmesi için, onlarla ilgilenecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak ekipler kurulmalıdır. Test yapma sayıları arttırılarak vakaların gözden kaçmasının önüne geçilmeli ve filyasyon ekiplerine yardımcı olunmalıdır. Toplu yaşam alanlarında kamu kontrolü sağlanmalı, tedbirler arttırılmalı, toplu etkinliklerde sosyal mesafenin korunması sağlanmalıdır.

Bu kurallara uymamız başta kendimize daha sonra çevremizdeki insanlara ve hayatı pahasına bu salgınla mücadele eden sağlık emekçilerine karşı bir yükümlülüktür.

Bu vesile ile Kovid-19 salgının etkininden etkilenmiş tüm hemşerilerimize acil şifalar dileriz. Gerekli önlemler ve dikkatli hamlelerle bu salgının üstesinden geleceğimize inancımız tamdır.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68