Yatağan’ın doğal güzellikleri, Japon heyeti büyüledi

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı üyelerinden oluşan heyet, Yatağan ilçesine gelerek incelemelerde bulundu.

Burak Alper Kuş
Yatağan’ın doğal güzellikleri, Japon heyeti büyüledi

Japonya’da uygulanan kalkınma modellerinin Türkiye’deki örnek projelerde hayata geçmesi üzerine Türkiye’ye gelen Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) üyelerinden oluşan heyet, Yatağan ilçesinde de incelemelerde bulundu.

Bölgesel kalkınmayla ilgili olarak bir süre Japonya’da bulunan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek önderliğinde, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Yatağan ilçesinin girişine yapımı süren ve tamamlandığında yöresel ürünlerin satışının yapılacağı “Zeytinpark” projesini yerinde inceleyen Japon heyet, daha sonra buradaki ürünlerin üretim aşamalarını Katrancı Mahallesi’ndeki çam fıstığı üretimhanesinde ve Yeniköy Mahallesi’ndeki zeytinyağı sıkım tesisinde görme şansı yakaladı.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Koray Özcan eşliğinde Zeytipark, çam fıstığı üretimhanesi ve zeytinyağı sıkım tesisini gezen Japon heyet, Yatağan hakkında bilgiler aldı.

Yatağan’ın çevre ve kültürel yapısına hayran kalan heyete, çam fıstığı ve zeytinyağı ikram edildi.,

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Çiçek, Japonya ile Türkiye arasındaki kültürel bağların kalkınma projeleriyle daha da geliştiğini ve iki ülke arasında sıcak bağların sürdüğünü söyledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER