Yatağan’ın ilk barajının yüzde 65’i tamamlandı

Yatağan’a bağlı Bağyaka Mahallesi’nde yapımı süren ilçenin ilk barajı olan Girme Barajı’nda çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ve Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, bölgeye giderek çalışmaları yerinde inceledi.

Yatağan’ın ilk barajının yüzde 65’i tamamlandı

Yatağan’a yapılan en büyük yatırımlardan biri olan Girme Barajı’nda çalışmaların sonuna gelindi. Temelden yüksekliğin 71,5 metre, 12,75 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip barajın inşaatına giden Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ve Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, incelemelerde bulundular.

İşin tamamlanmasıyla 717 kişiye istihdam sağlanacağını ve milli ekonomiye yıllık 21 milyon lira fayda sağlayacağını belirten Kaymakam Çiçek, “Girme Barajı’nda fiziki olarak yüzde 65 civarında bir gerçekleşme söz konusudur. İnşallah 2021 yılının kasım ayı gibi ikmal işi olan Girme Barajı tamamlanmış olacak. Barajdan sonra sulama ihalesinin hazırlıklarının da devam ettiğini öğrendik. 88 kilometrelik bir hat ile 21 bin 500 dekar arazi sulanmış olacak. Çok ciddi bir ekonomik getiri söz konusudur. Yıllık 21 milyon liranın üzerinde bir getiriden bahsediliyor. Yatağan’ın tarımı ve ekonomisi için en proje, Girme Barajı projesidir. İnşallah 2023 yılına kadar tamamının bitirileceği hedefleniyor. Bizler de belediye başkanımızla birlikte projenin takipçisiyiz. Ben Yatağan adına büyüklerimize ve DSİ yetkililerine destek ve katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İnşallah buranın Yatağan’a faydasının çok kısa süre içerisinde göreceğimizi ümit ediyorum” diye konuştu.

Başkan Toksöz ise, “2014 yılında temelini attığımız Girme Barajı’nda gelinen nokta nedeniyle firma yetkililerine teşekkür ediyoruz. Bu gibi çalışmalarda yaşanan toprak kayması gibi doğal aksaklıklardan dolayı öngörüde bulunamıyoruz. Yapılacak imalatlarda değişiklikler çıkabiliyor. Ama firmamız hızlı bir şekilde çalışıyor. Yatağan’ın ilk barajının bir önce faaliyete geçmesi için gayret ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, projeye ilk başladığımızdaki Bakanımız Veysel Eroğlu’na ve dönemin milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden’e, o günden bu güne tüm milletvekillerimize ve il başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Burası kooperatif sulamalarından çok daha uygun hale gelerek vatandaşımızın giderinden kar elde edeceği düşüncesindeyiz. Yani ürün yetiştirmenin maliyetinin düşmesiyle, çiftçimizin daha fazla kazanması ve vatandaşlarımızın daha ucuza ürünlerini alabileceğini hedefliyoruz. TOKİ’nin yürüttüğü sulama ihalesi, önümüzdeki günlerde sonuçlanacak. Çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımıza ve bahçelerinde vakit geçiren vatandaşlarımız için güzel bir imkan olacak. Yatağanımız için hayırlı olsun diyorum” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68