banner80

YATAĞANLI ARICILARA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Türkiye’de ilk defa gezginci arıcılığı desteklemek amacıyla yürütülen “Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması” projesiyle kapsamında dün Yatağanlı arıcılara proje hakkında bilgilendirme yapıldı. Yatağan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısına ilçemizde yaklaşık 45.000 kovan arı bulunmasına az sayıda arıcının katılması ise dikkatlerden kaçmadı.

YATAĞANLI ARICILARA BİLGİLENDİRME YAPILDI
 ‘Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması’ projesi kapsamında dün Yatağan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Yatağan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Veli Kanburoğlu, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Turgut İşletme Şefi Fatih Özcan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Çırpan ve arıcılar katıldı.

Muğla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Güney Ege kalkınma Ajansı(GEKA) Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği(MAYBİR) ve Orman İşletme Müdürlüğü ile ortak yürütülen projede

Muğla’da 260 mahalle ve 365 mevkideki 3506 konaklama noktasının coğrafi koordinatlarının belirlenmesi ve afetlerde kolonilerin zarar görebileceği riskli konaklama alanları tespit edilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında dün Yatağan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu’nda Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden gelen Levent Tuncel, Kübra Keskin ve Duygu Tanrıverdi tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda dünya Çambalı üretimin %85’nin Muğla’da gerçekleştiğini belirten Levent Tuncel; “Proje ile gerek organik arıcılığın yapılabileceği gerekse arı ekotiplerinin korunacağı konaklamaya uygun yeni konaklama noktaları ve izole alanların araştırılacağı projeyle belirlenen koordinatlar web tabanlı veri-tabanına aktarılacak ve bölgenin konaklama haritası oluşturuluyor. Muğla ilindeki yerli arıcı ile her yıl Muğla’ya gelen gezginci arıcı profilini, sayısını, koloni ekotiplerini ve sayısını, arı hareketlerini, farklı konaklama noktalarındaki koloni verimini, afetlerde özellikle kurak ve yağışlı geçen yıllarda riskli konaklama alanlarını, ilin üretim sezonunda bal üretim değerini raporlayabilecek veritabanı sayesinde arıcılar uygun arı konaklama alanlarına yönlendirilecekler. Böylece arı yetiştiriciliğinde bal verimi ve kalitesi artarken sektörün uluslararası boyutta rekabet edebilirliği de sağlanacak. Türkiye’de arıcılık faaliyetinde bulunan vatandaşlarımızın hem girdi maliyetleri önemli ölçüde azaltılırken hem de daha sağlıklı, izlenebilir ve güvenilir arı ürünleri üretimi yapmaları sağlanacak. Böylece diğer ülke arıcıları ile olan rekabet gücü artırılarak dünya bal ticaretinde söz sahibi olunabilecek” dedi.

Tuncel ayrıca; ‘Muğla İli Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması’ projesi kapsamında ilk defa gerçekleştirilecek uygulamaların Türkiye’de arıcılık sektörüne farklı bir bakış açısı getirerek bu sektörün gelişiminde olumlu etkilerinin olacağını söyledi.

Bilgilendirme toplantısında konuşan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Turgut Orman İşletme Şefi Fatih Özcan orman işletmenin üretim sahalarında Basralı çamları kesinlikle kesmediğini belirti. 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2014, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68