Yatağanlı enerji ve maden işçileri, 1 Mayıs’ta Çanakkale’deydi

Türk-İş Konfederasyonu tarafından düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü Çanakkale iskele meydanında kutlandı. Kutlamalara, Yatağan’dan da çok sayıda enerji ve maden işçisi katıldı.

Yatağanlı enerji ve maden işçileri, 1 Mayıs’ta Çanakkale’deydi
 Cumartesi akşamı Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubelerinden otobüslerle Çanakkale’ye giden enerji ve maden işçileri, sabah saatlerinde Çanakkale toplanma yerinden yürüyüşe geçtiler.

400 kişi olarak katılım sağlayan enerji ve maden İşçileri Eski Salı Pazarından yürüyüşe başladılar. Yürüyüş, İnönü Caddesi üzerinden, Mehmetçik Bulvarı istikametinden Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü. Yürüyüş esnasında sloganlar ve alkışlar eşliğinde coşkulu bir kalabalığın katılımıyla miting alanı olan Cumhuriyet Meydanı’nda ulaşıldı. 

Miting alanında 10 bin kişinin bulunduğu yoğun bir kalabalık vardı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan miting Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı römorkörler de Çanakkale Boğazı'nda su püskürterek oluşturduğu güzel görüntüyle kutlamalara renk kattı. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Türk-İş'in 1 Mayıs'ı alanlarda kutlaması lazımdı. Her gün ortalama 6 şehidimizin geldiği ülkemizde, şu an Çanakkale Savaşı halen devam ediyor. Katiller bugün Antep'te. Katiller bugün 3 askerimizi şehit etti. Bugün Antep'te polislerimizi, sivil vatandaşlarımızı şehit ettiler. Dışarıdaki insanlarla birlikte ülkeyi karıştırmaya devam ediyorlar. Vatan yoksa ülke yoksa sendika da yok, parti de yok, dernek de yok, oda da yok. Yaşamak yok, yaşamak. Onun için buradan Türkiye'ye sesleniyorum. Hainlere sesleniyorum. Onun ağa babalarına sesleniyorum. Aklınıza başınıza alın. Bundan 101 yıl evvel, yokluklarla, noksanlıklara savaş eden dedelerimiz karşıki alanlarda yatıyor. Ülkemizi karıştırmayın. Ülkemizi bölmeye gayret etmeyin. Bundan 100 sene evvel dedelerimiz buna fırsat vermedi. İmkan vermedi. Biz vermeyiz. Türk-İş'in üyeleri izin vermez. Annelerimiz vermez. Bu ülke için kafamızı da, kellemizi de veririz." "Kıdem tazminatı her sene pişirilip, pişirilip ülkenin gündemine getiriyorlar. Bu alanda bulunanlar en fazla 2 bin TL ücret alıyorlar, 30 sene çalışıyorlar. 30 sene sonra aldığı tazminat 80 bin TL. 2 bin liradan 2 lira para biriktirme imkanımız yok. 80 bin liranın çok olduğunu söyleyenler, kıdem tazminatımıza göz dikenlere buradan Çanakkale İskele Meydanı'ndan bir şey ifade ediyorum; Yapamazsınız, yaptırmayız. Özellikle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e sesleniyorum. İkide bir televizyonlara çıkıp moralimizi bozma, huzurumuzu kaçırma. İşyerlerinde motivasyonumuz düşüyor. Evimizde ailemizde huzurumuz kaçıyor. Sayın Şimşek huzurunu bozarız. 'Esnek çalışma' diye üç aydır önümüze bir şeyler getiriyorlar. Kiralık işçilik. Adı bile kötü, kiralık siyasetçi, kiralık vatandaş, böyle bir söylem olur mu? Bununla ilgili ülkeyi yönetenlere üç aydır Türk-İş yönetimi, Türk-İş Başkanlar Kurulu, sizler illerinizde alanlarınızda anlattınız. Bundan vazgeçin. Kiralık işçilik olmaz. Esnek çalışma olmaz. Böyle bir çalışma şartı şekli olmaz. Dünya bundan vazgeçiyor. Bir an evvel bundan vazgeçin. Esnek çalışmayla ilgili de huzurumuzu bozmayın." 

Kutlamalar sona ererken, alandaki işçilere Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğe dağıtılan kırık buğday çorbası dağıtıldı.

İşçiler, davul zurna eşliğinde bir süre halay çektikten sonra dağıldı.

Yatağan’dan katılım sağlayan enerji ve maden işçileri Çanakkale Gelibolu Yarımadasına geçiş yaptılar. Çanakkale Şehitler Anıtı ve şehitlik turundan sonra sorunsuz şekilde Çanakkale’den Yatağan istikametine geri dönüş sağladılar.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68