Yatağanlı inşaatçılar enerji tasarrufu konusunda bilgilendirildi

Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren Geren İnşaat firması, ülkenin en büyük sorunu olan enerji tasarrufu konusuna dikkat çekmek amacıyla bir seminer düzenledi.

Yatağanlı inşaatçılar enerji tasarrufu konusunda bilgilendirildi
 Bursa’nın önde gelen firmalarından Delfin Doğal Yalıtım Boya ve Yapı Kimyasalları’nın temsilcileri, Geren İnşaat’ın öncülüğünde, ilçede faaliyet gösteren inşaat ustaları ve işçilerine, ‘Sürdürülebilir enerji verimliliği bina kabuğu oluşturma ve yalıtımın önemi’ konulu sunumlarını yaptılar. Seminerde yerli hammadde ve yerli sermaye ile üretilen ve tek bir sıva ile yalıtımı sağlayan ürünün de tanıtımı yaptı.

Geren İnşaat’ın işletmecisi Mehmet Geren ve Zeki Geren’in de katıldığı Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Sosyal Tesislerinde düzenlenen seminerde konuşan Delfin Thermoproff Ege Bölge Distribütörü Yunus Ölmez, enerji verimliliği ile ilgili verdiği çarpıcı rakamlarla konunun önemine dikkat çekti.

Ölmez, “Avrupa’da 30 küsur yıldan fazladır enerji verimliliği ülke politikası halini almışken bu konu Türkiye'de 2000 yılına kadar neredeyse hiç konuşulmadı. Ancak 2007’de yasa çıkarıldı ve 2008’de de konuyla ilgili yönetmelik yayınlandı. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kaldık. Türkiye'de 17 milyon yalıtımsız bina var. Gelişmiş ülkelerde yalıtımsız bina oranı yüzde 2 iken Türkiye'de bu oran maalesef yüzde 88. Her yıl doğru yapılmayan yalıtımdan ötürü 7,5 milyar dolar boşa para harcıyoruz.  Şu an harcadığımız enerjinin sadece yüzde 16’sını kendimiz karşılıyoruz ve gerisini dışarıdan alıyoruz. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başlamalı ve enerji tasarrufu konusunda bilinçlenmeliyiz. Bu doğrultuda biz de yerli sermaye ve yerli hammadde ile ürettiğimiz bir ürünü piyasaya sunduk” diye konuştu.

Delfin’in ürettiği ısı yalıtım sıvasının tanıtımını da yapan Ölmez, “TÜBİTAK hem enerji verimliliği konusunda yurt dışına döviz akşını engellemek, hem yüzde yüz yerli sermaye ve hammadde ile yalıtım malzemesi üretilmesini sağlamak amacıyla bir çalışma başlattı ve biz de bu çalışma kapsamında TÜBİTAK’a projemizi sunduk ve 110 firma arasından birinci seçildik. Bu proje dahilinde ürettiğimiz Delfin doğal yalıtım sıvasını piyasaya sürdük. Bu sayede ülkemize yerli sermaye yerli hammadde ile üretilen ve tek bir sıva ile yangın, ısı, sus, küf, nem yalıtımı sağlayan bir malzeme kazandırmış olduk. Şu ana kadar 2 milyon metrekare alan bu sıva ile yalıtılmıştır. Yaklaşık 20 kimyasal taştan oluşan özel bir ürün olan Delfin Thermoproff doğal yalıtım sıvası kara sıvayı ortadan kaldırdığı için yeni yapılan inşaatlarda minimum yüzde 35 maliyet avantajı sağlar. Ayrıca yanmazlık, su, ses geçirmezlik ve yüzde 60’a varan ısı tasarrufundan dolayı hem binaya hem de ülkeye değer katar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 21:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95