Yatağanlı İşçi ve Esnaflardan Kütahya Çıkartması

Kütahya Seyitömer Termik Santrali ve Kömür işletmelerinin özelleştirilmesine karşı düzenlenen “Özelleştirmeye Hayır” mitingine Yatağan, Milas ve Kemerköy Termik Santralleri ve TKİ'ye ait kömür ocaklarında çalışan işçiler, bölge halkı ve esnaflar aileleriyle birlikte destek verdi. Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı mitinge 'Direnişin Simgesi' olarak adlandırılan Yatağan işçisi damgasını vurdu.

Yatağanlı İşçi ve Esnaflardan Kütahya Çıkartması
 Yatağan'dan vatandaşların ve esnafların da katıldığı mitinge, CHP Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir, Tolga Çandar, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve CHP Kadın Kolları MYK üyesi Dr. Bedriye Gürkan da katıldı. Özelleştirmeye hayır mitinginde itfaiyeci kostümü giyen Yatağanlı maden işçileri ilgi odağı oldu. 'Özelleştirme Yangını Söndürme ve Kurtarma Ekip” logolu kostümlerle mitinge katılan işçiler, “yetti gari, sattırmeycez”, Başbakanlık Yan Gelip Satma Yeri Değildir”, “Olgum Bak Git, Burayı Sattırmayız” yazılı dövizler taşıyıp, “hükümet istifa, Tayyip şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları attı. Kütahya mehter takımı ve Evliya Çelebi Rahvan At Takımını'nda katıldığı kortej renkli görüntülere sahne olurken polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Türk iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve Genel Merkez yöneticile-rinin katıldığı Kütahya Zafer Meydanı'ndaki mitinge yaklaşık 7 Bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Türk-İş, Tes-İş ve Türkiye Maden İşçileri Sendikaları Kütahya'da, Seyitömer Termik Santralleri'nin ve EÜAŞ'ın özelleştirilmesine “hayır” demek için miting düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitinge katılan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, “Termik, Linyit, Bor işçisi başka işçilere benzemez. Sakın ha bizi test etmeye kalkışmayın. Seyitömer işçisi mağdur edilirse vay bunu yapanların haline” dedi. Türk İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, konuşma yaptığı sırada bazı işçiler tarafından 'Toplu İş Görüşmeleri' kapsamında işçiler lehine imza attığı iddiasıyla yuhalandı.

7 Ekim 2012 Pazar günü özelleştirme karşıtı miting için Kütahya eski otogar önünde toplanan katılımcılar sloganlar atarak Zafer Meydanı'na doğru yürüdü. Atlıların ve işçilerin hazırlamış olduğu 'Hızlı Özelleştirme Treni' maketinin başını çektiği kalabalık topluluk çeşitli sloganlarla Kütahyalıları mitinge davet etti. İşçilerin oluşturduğu korteje bazı Kütahyalılar da evlerinin balkonlarından destek verdi. Zafer Meydanı'nda hazırlanan platformun önüne kadar gelen sendika üyeleri, aileleri ve Kütahyalılar burada da ellerindeki, “Dikkat Elektrik Çarpar”, “Oğlum Bak Git, Burayı Sattırmayız”, “Yumuşak Başlı Olabilirim, Ama Uysal Koyun Değilim”, “Babamın İşine, Benim Geleceğime Dokunma”, “Özelleştirme=İşsizlik ve Göç” yazan dövizlerle sloganlar attı.

Çeşitli il ve ilçelerden mitinge destek veren katılımcıları selamlayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul; “Bir memleket meselesi için buradayız. Bizde memleket meselesi denilince akan sular duru. İçimiz yanıyor. Bugün işimize, ekmeğimize olduğu kadar, Kütahyamız'a, memleketimize sahip çıkmak için buradayız” dedi.

Özelleştirmelerle işletmelerin değil, işçinin ekmeğinin, Kütahya'nın geleceğinin ve memleketin varlığının satıldığını savunan Akçul, “SLİ ve Termik Santralın özelleştirilmesi sadece bu işletmelerin çalışanlarını işsiz bırakmayacak. Kütahya halkını işsiz bırakacak, Kütahya'yı göç kenti yapacak. Bu nedenle 'SLİ ve Seyitömer özelleştirilmemeli' demek Kütahya'ya sahip çıkmak demektir. 'Özelleştirmelerden 50 milyar dolar elde ettik' diyorlar. Nereye gitti bu paralar? Bu milletin dişiyle tırnağıyla yaptığı işletmeler yok pahasına satıldı. Yüz bini aşkın insan işsiz kaldı. Özelleştirme yapılan kentler kasaba, kasabalar köy oldu. Kütahya'da bugüne kadar Şeker, Elektrik Dağıtım, Azot, Gümüş, Kümaş özelleştirildi. Soruyorum size; Kütahya'da istihdam arttı mı? Hayır. İstihdam tersine, azaldı. Taşeron arttı, işçinin cebine giren para azalınca, esnafın, tüccarın geliri de azaldı. Eti gümüşte olduğu gibi, karı işletmeyi satın alan şirket aldı, atıkları işçiyi, bölge halkını, doğayı zehirlemeye başladı. Bugüne kadar yapılan özelleştirmeler sonucunda Kütahya bir göç kenti oldu. Eğer bizler, sizler, bu alanda olmayan Kütahyalılar, teşkilatlar yeterli tepkiyi ortaya koyamazsak, Kütahya'nın son iki büyük kalesi de özelleştirme adı altında satılacak. Kütahya terk edilmiş kent olmaya doğru hızla gidecek” şeklinde konuştu.

Mitinge hiçbir Kütahya milletvekilinin katılmamasına tepki göstererek vekillere hitaben Akçul, “Buradan Kütahya'yı temsil eden milletvekillerine sesleniyorum. Şimdi sesiniz çıkmazsa ne zaman çıkacak? Neredesiniz? Sahip çıkın, özelleştirmeye karşı birleşen Kütahya'ya sahip çıkın. Bu rant aktarımının önüne geçin, dur deyin” dedi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, özel sektöre değil, özelleştirmelere karşı olduklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Mustafa Kumlu; “Bizlerin işyerlerinde, sokaklarda, kentlerde, bölgelerde, kısaca ülkemizin her köşesinde barışa ihtiyacımız var. Bizlerin misyonu her türlü savaşa sonuna kadar karşı çıkmak, barış neferliği yapmaktır” dedi. PKK terör örgütünün insanlık suçu işlediğini ve PKK terör örgütünü yapmış olduğu hain saldırılarından dolayı lanetlediğini söyleyen Kumlu, Kütahya'nın kamu kuruluşlarının özelleştirilmesinden dolayı günden güne güçten kuvvetten düşen bir il olduğunu kaydetti. Kumlu, “Kütahya'da yapılan özelleştirmeler işsizliği artırdı. İşçiler taşeronluğa mahkûm edildi. Tüm bunlar yetmedi, Jandarma Taburu Kütahya'dan götürüldü, esnaf, köylü perişan edildi. Şimdi sıra madenlere ve Termik Santrallere geldi. Seyitömer zarar etmiyor, kar ediyor. Seyitömer de tıpkı diğer kuruluşlar gibi altın yumurtlayan tavuk. Peki niçin kesiyorlar bu tavuğu? Niçin Kütahya'yı işsizliğe yoksulluğa mahkûm ediyorlar? Ülkemiz zarar görüyormuş, Kütahya zarar görüyormuş, kimin umurunda. Amaç, birilerine rant sağlamak. Bugün buradan ilan ediyorum ki, Termik santral işçisi, Linyit işçisi, bor işçisi başka işçilere benzemez. Kütahya başka şehre benzemez. Seyitömer işçisi mağdur edilirse vay bunu yapanların haline. Buradan ilgili, yetkili, hevesli herkese sesleniyorum. Sakın ha diyorum, sakın ha bizi test etmeye kalkışmayın. Kütahya'dan yükselen bu ses, yarın Hamitabad'ta, Soma'da, Yatağan'da ve termik santrallerimizin olduğu her yerde yükselecektir” şeklinde konuştu.

Elektrik ve doğalgaz zamlarının dağıtım özelleştirilmesinden kaynaklandığını da savunan Kumlu, “Elektrik ve doğalgaza yapılan zamların nedeni, yapılan dağıtım özelleştirilmesidir. Bu zamların nedeni, devletin termik santrallere yıllardır tek kuruş yatırım yapmaması, özelleştireceğiz diye gözden çıkarmasıdır. Yıllardır yapmayın, etmeyin dedik. Dinlemediler. Sonuç; enerjide dışa bağımlı bir Türkiye, yani tehdit altında bir Türkiye ve zam zam zam... Bir de, 'ekonomik istikrar var' diyorlar. 'Büyüyoruz' diyorlar. 'Bir elimiz yağda, bir elimiz balda' diyorlar. Geç bunları, hükümete sesleniyorum, çoktan anladık ki yağ bal size, zamlar bize. Büyümeniz size, yoksulluk, işsizlik bize. Ey hükümet sana sesleniyorum. Bu meydana, buraya kulak ver. Bu sesi duy. Taleplerimizi, itirazlarımızı, isyanlarımızın tümü bu memleketin onuru, huzuru ve barışı içindir. Emekçilerin geleceğe güvenle bakabilmesi, sağlıklı, eğitimli, vasıflı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmesi içindir” şeklinde konuştu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Baş-kanı Mustafa Kumlu konuşurken mitinge katılan bazı gruplar zaman zaman Kumlu'yu yuhaladı. Bazı gruplar, “İşçiyi satanı, biz de satarız”, “Kumlu istifa”, “Satılmış başkan istemiyoruz” şeklinde sloganlar attı.

Kütahya'da özelleştirmeye karşı yapılan mitinge, Tes-İş, Türk-İş ve Maden-İş Kütahya şube başkanları ve mensupları, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul'un yanı sıra Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Samsun, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Konya, Zonguldak, Kahramanmaraş, İzmir, Edirne illerinden; Tavşanlı, Hisarcık, Elbistan, Yatağan, Soma gibi ilçelerden çeşitli sendikaların mensupları katıldı. Taşeron İşçiler Derneği, Haber-İş, Türkiye Kamu-Sen ve Şeker İş Sendikası da mitinge katılarak destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2012, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96