Yatağanlı Milli Güreşçi Avrupa Şampiyonasında

Yaklaşık 1 yıl önce başladığı güreş sporunda hızlı bir çıkış yakalayan ve elde ettiği başarılarla dikkatleri üzerine çekerek Güreş Milli Takımı'na çağırılan Yatağanspor Güreş Takımı sporcularından 15 yaşındaki Derya Kayar, Türkiye'yi temsil etmek üzere Sırbistan'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'na katıldı.

Yatağanlı Milli Güreşçi Avrupa Şampiyonasında
 Bir yıl gibi kısa sürede 2 gümüş, 1 de bronz madalya elde ederek dikkatleri üzerine çeken Yatağanspor Güreş Takımı sporcularından 15 yaşındaki Derya Kayar, Güreş Milli Takımı'na seçilerek Türkiye'yi yurt dışında temsil etmek üzere Sırbistan'ın yolunu tuttu.

Sırbistan'ın Bar şehrinde 18-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'nda derece elde etmeyi hedefleyen Derya Kayar bugün gireceği kontrollerin ardından yarından itibaren Avrupa Şampiyonası'nda boy gösterecek ve 23 Haziran tarihinde müsabakaların tamamlanmasıyla geri dönecek.

15 yaşındaki milli sporcu daha önce Eskişehir'de düzenlenen şampiyonada 2. olarak gümüş madalya kazandığı gibi Bursa'da düzenlenen şampiyonada da ikinci olarak bir gümüş madalyayı daha Yatağan'a getirmişti. Derya Kayar'ın Milli Takıma çağırılmasında etkili olan en önemli derecesi ise 11 ülkeden 326 sporcunun katılımıyla düzenlenen şampiyondan elde ettiği 3.'lük oldu.

Elde ettiği derecelerin ardından hedef büyüttüğünü belirten Derya Kayar, Türkiye'nin ve Yatağan'ın adını duyurmak istediğinin altını çizerek; “Ülkemi yurt dışında temsil etme şansını yakaladığım için çok mutluyum. 1 yıl gibi kısa süre önce kariyerime başladım. O zaman bunları hayal bile edemiyordum. Şimdi elimden gelenin en iyisini yaparak ülkeme ve Yatağan'a dereceyle dönmek istiyorum” ifadelerini kullanırken, Yatağanspor Güreş Antrenörü Ayhan Deniz; “Yatağanspor bünyesinde uzun zamandır güreş alanındaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz ancak Derya'nın kariyeri 1 yıllık bir süreyi içine alıyor.

1 yıllık süre zarfında kendini hızlı bir şekilde geliştiren Derya, 6-7 Nisan 2013 tarihleri arasında Eskişehir'de düzenlenen şampiyonada 2. olarak gümüş madalyayı ilçemize getirdi ve 4-5 Mayıs 2013 tarihleri arasında Bursa'da düzenlenen Bayanlar 14-15 yaş şampiyonasından da gümüş madalya ile döndü. Onun en büyük başarısı ise 11 ülke takımından 326 sporcunun katılımıyla düzenlenen şampiyona da elde ettiği 3.'lük oldu.

Şimdi ise Milli Takım ile birlikte, Sırbistan Bar şehrinde düzenlenecek olan Avrupa

Şampiyonası'nda derece elde etmek için mücadele veriyor.

Dün Güreş Milli Takımı ile birlikte yola çıkan Derya, bugün gün kontrollere katılacak, yarın ise müsabakalara katılacak ve 23 Haziran tarihinde müsabakaların tamamlanmasıyla yurda geri dönecek” dedi.

Bilindiği üzere, Derya Kayar'ın elde ettiği başarılar Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven'in de dikkatini çekmiş, Derya'yı makamında misafir eden Kaymakam Tanrıseven kendisine maddi ve manevi her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 22:05
YORUM EKLE