Yatağanlı Perihan 18 Yaşında İlk Şiir Kitabını Yazdı

Yatağanlı lise öğrencisi Perihan Kocasarı’nın yazdığı ilk şiir kitabı “İÇ’ten” ikinci adam yayınevinden satışa çıktı. Kitabının ilk baskısı DNR mağazaları başta olmak üzere Türkiye genelinde 20 den fazla kitapevinde ve kitapçılarda satışa sunuldu.

Yatağanlı Perihan 18 Yaşında İlk Şiir Kitabını Yazdı


Yatağan Kafaca Mahallesinde yaşayan ve ilk – orta öğrenimini Yatağan’da tamamladıktan sonra Menteşe Sosyal Bilimler Lisesinden mezun olan Perihan okul hayatı boyunca yazmış olduğu şiirleri İÇ’ten adlı kitapta bir araya getirdi.

“Saklıydı İnsan Bir Karanlık Kadar Koyu Ve İç’ten İçe açılırdı yalnızca kendine; Dokunmak bir histi ama ulaşabilmek ne mümkün” sözleriyle yazmış olduğu kitabınının içinde saklı olan anlamı özetleyen Perihan’ın şiir kitabında 30 şiir ve 5 söz bulunuyor.

En büyük hayalinin bir kitap yazmak olduğunu ifade eden Perihan “ Bu hayal benim daha ilkokul yıllarımda ilk yazma tecrübelerimle birlikte başladı. İlçede ve ilde yapılan şiir kompozisyon yarışmalarına katılıyor ve ödüller alıyordum. Öğretmenlerimin de desteğiyle yazma konusunda daha da cesaretlendim. Lise yıllarımla birlikte ilk gerçek yazarlık deneyimimle de buluşmuş oldum. Yazılarım genç kalemler dergisinde ve Yatağan Demeç Gazetesinde yayımlanmaya başladı. 16 yaşımda ilk kitabımı deneme türünde yazdım ancak o dönemde maddi imkansızlıklar sebebiyle kitabımın baskısı yapılamadı. Fakat yazarlık hayalimden hiç vazgeçmedim. Duygularımı şiir ile çok daha iyi ifade edebildiğimi farkettim ve şiir yazmaya başladım. Ve yazmış olduğum şiirlerimi İçten adlı kitapta topladım. Ağustos Ayında ikinciadam yayınevinden çıkan kitabım DNR mağazalarında ve bir çok kitapevinde satışa çıktı.” Dedi. İlk kitabını yakın zamanda kaybettiği dedesine vermiş olduğu söz olarak yerine getirmiş olduğunu dile getiren Perihan    şimdi kendime vermiş olduğum bir sözü de üniversite gazetecilik bölümünü kazanarak yerine getirdim.   Dedi. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gazetecilik ve Basın Yayın Bölümünde öğrenimini devam ettirecek olan Perihan’ın ilerideki hedefi iyi bir gazeteci, televizyon haber programcısı ve dünya çapında yazar olmak.

Kitap yazmaya devam ettiğini ifade eden Perihan Yazmış olduğu ikinci kitabının roman türünde olduğunu ve yakında tamamlanarak ilk baskısının satışa çıkacağını söyledi. Kırlangıç isimini koyduğu romanında bir kızın ailesi ve ilişkilerinden yola çıkarak yaşadığı olaylara yer verdiğini belirtti.

Perihan İçten kitabını şu sözlerle anlatıyor;

“İÇ’TEN KİTABI VE İÇİMDEKİ DERİNLİKTEN

Tüm zorlu ve aslında gözyaşlarıyla dolu bu yollarda düşe kalka büyüdüm diyebilirim. Herkesin hayatında böyle süreçler var. Hepimizin dünyası içimizde yaşadığımızdır. İçtenin birinci noktası budur. Her birimizin parmak izi, teni gibi kendine özel bir içteni var. Sadece birimizde bulunan o yer ancak kişinin kendisidir. İçten bir sırrın kendine açılışıdır.

İçten ikinci noktasında benim derinlerimdeki dünyanın sesidir. Kitabımı yazmaya karar verdiğim günlerin öncesinde de sonrasında da kendi içimdeki dünyanın acısını, gürültüsünü dinledim. Tüm bu süreçlerde aslında yokluğun da varlık kadar kıymetli olduğunu anladım. Çünkü bir varlık için bin yokluğu feda edebilecekken ben bin yoklukla karanlıkta kalakaldım. Hayat kadar benim de payım oldu belki bunlarda. Çok hatalar yaptım, düştüm, yanıldım ve yandım. Ama o közü son anda yakalayıp bağrımda sakladım. Ailem ve diğer insanlarla da sorunlar yaşadım. En sonunda gürültümün sebebini anladığımda, dedeme verdiğim sözleri tekrarladım. O olmasa da elinden böyle tutabileceğime inanıp bu yola çıktım. Kimse olmasa da yüreğimde taşıdıklarım tüm yoklukları doldurdu. İnanmak bir merdivense korkmamak lazımdı, ben sadece bir adımın cesaretini buldum. İçimdeki kor da aklımdaki karmaşa da solumun derinlerden, sağımın gücü kalemimden çıkıp bugünlere geldi. Bu yüzden içten olduğu gibi dolu dolu. Ve daha bu doluluğun sadece benim dünyamdan anlattığım kadarı. Önümüzde varlıkla olmasa da yoklukla gidilecek daha çok yer var. Karanlıkta yanan ilk ışığın yansımasıdır içten.

Elif Ertan

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68