Yatağanlılar kabusa uyandı! Siyah duman, Yatağanlıları korkuttu!

Yatağan ilçesinde gökyüzünün siyah dumanla kaplı olduğunu gören vatandaşlar, kaymakamlığı arayarak bilgi verdi. Büyük bir paniğe neden olan duman nedeniyle, ilçede nefes alıp vermede zor anlar yaşandı.

Yatağanlılar kabusa uyandı! Siyah duman, Yatağanlıları korkuttu!

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ’ye ait termik santralin üç ünitesinden birinden salınan siyah dumanların gökyüzünü kaplaması, ilçede paniğe neden oldu.

Sabahın erken saatlerinde santralden yükselen siyah renkteki duman, gökyüzünü kapladı. Sabah uyandıklarında gökyüzünün siyah dumanla kaplı olduğunu gören vatandaşlar paniğe kapılarak durumu Yatağan Kaymakamlığı’na bildirdi.

Şikayetler üzerine Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, durumu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Yetkililerin ilçeye gelerek hava kalitesini ölçmesi ve tutanak tutması bekleniyor.

Siyah duman nedeniyle ilçede yaşayan vatandaşların nefes alıp vermede zor anlar yaşadığı ve özellikle kronik solunum yolu rahatsızlığı bulunan vatandaşların, sorun giderilene kadar şehri terk ettiği öğrenildi.

Vatandaşlar, ilçede bulunan fakat 3 yıldır çalıştırılmayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hava kalite izleme istasyonunun bir an önce faaliyete geçirilmesini ve ilçedeki hava kalitesinin şeffaf şekilde vatandaşlarca takip edilmesi gerektiğini söylediler.

Termik santral yetkililerinden alınan bilgiye göre, normalde gece saatlerinde devreye alınan ünitenin teknik bir sorundan dolayı sabah saatlerinde devreye alındığı, ünitenin devreye alınması sırasında kullanılan fuel oil nedeniyle bacadan siyah duman çıktığı öğrenildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68