Yatağanlılara Sıcak Hava Uyarısı

Yaz sıcaklarının kendini hissettirmeye başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı uyarıları hatırlatan Yatağan İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan uyarılarda, özellikle bazı yas guruplarının daha fazla risk altında olduğu belirtildi.

Yatağanlılara Sıcak Hava Uyarısı
 Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu tarafından aşırı sıcaklara karşı yapılan uyarıları hatırlatan Yatağan İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, özellikle bazı yaş gurubundaki kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu. 
Yapılan uyarılarda, aşırı sıcaklardan çocuklar ve yaşlılar, yalnız yaşayanlar, özürlüler, bakıma ihtiyaç duyanlar, gebeler, aşırı kilolular, açık alanda yaşayanlar, kronik hastalar ve sürekli ilaç kullananların etkilenebileceği belirtilerek; “sıvı dengesini sağlamak için susamayı beklemeden günde en az (erişkin birisi için en az 2–2,5 litre) su, ayran, meyve suyu gibi sıvılar tüketilmesi gerekli ve  gazlı, kolalı, kafeinli, alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı” denildi. 
Terleme ile vücut ısısının dengede tutulmaya çalışıldığının da belirtildiği uyarılarda: “sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda İlk etapta kronik hastalar, açık alanda çalışanlar, özürlüler ve hamileler çalışma şartları açısından değerlendirilmelidir” ifadeleri de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2013, 18:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56