Yaz Yangını Yaktı Geçti

Yaz Yangını Yaktı Geçti

Yaz Yangını Yaktı Geçti

Yatağan Bencik Dağı, Hacıbayramlar, Yava, Kapubağ ve Bağyaka köylerindeki ziraat arazilerinde yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangınlarda çok sayıda zeytin ağacı yanarken yerleşim alanına yakın bölgelerdeki evler, Orman İşletme Müdürlüğü ilk müdahale ekiplerinin etkili müdahalesiyle yanmaktan son anda kurtarıldı.

Dün akşam saatlerinde Yatağan'da aniden bastıran sağanak yağışla birlikte bölgeye çok sayıda yıldırım düştü. Yıldırım düşmesi sonucu 5 ayrı noktada aynı anda başlayan tarım arazisi ve orman yangınları, şiddetle rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüme gösterdi. Yangınlara Yatağan ve Kavaklıdere Orman İşletme müdürlüklerine ait çok sayıda arazöz ve yangın işçisiyle karadan müdahale edilirken Milas Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait 1 uçak ve 3 helikopterle de havadan müdahale edildi.

Yava Köyü Sıtmalık Mahallesi Dokuz Çamlar Mevkii'ndeki tarım arazisi yangınında ise korku dolu anlar yaşandı. Tarım arazilerine bitişik bulunan evlere kadar yaklaşan alevlere Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü ilk müdahale ekipleri son anda müdahale ederek olası bir faciayı önledi. Öte yandan yangın bölgesindeki zeytinlikten evlerine doğru bisikletiyle ilerleyen bir çocuk alevlerden son anda kaçarak kurtulabildi. 9 yaşındaki İsmet Can isimli çocuk yangın bölgesinden kaçarak kurtulurken geri döndüğünde kullanılamaz hale gelen bisikletinin başında uzun süre gözyaşı döktü.

Kısa sürede söndürülerek kontrol altına alınan yangın bölgelerinde ekipler ilerleyen saatlere kadar soğutma çalışmalarına devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68