Yeni Adli Yıl, törenle başladı

20 Temmuz’da başlayan adli tatil sona erdi. Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen çelenk koyma töreni ile yeni adli yıl açılış töreni düzenlendi. Adli tatilin sona ermesiyle, yeni yıl töreninde açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı; “Kısa vadede çözümler için başlattığımız ek hizmet binası tadilatını mümkün olan en kısa süre içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Hali hazırda dört ayrı binada hizmet veren adliyemizin bu şekilde uzun yıllar çalışması mümkün değildir. Tüm birimleri bünyesinde toplayan yeni ve büyük bir adliye sarayının inşa edilmesi zaruridir.” dedi.

Yeni Adli Yıl, törenle başladı

Muğla Atatürk Anıtı’nda yeni adli yıl açılış töreni gerçekleşti. Muğla Adli ve İdari Yargı Adalet Komisyonu’na bağlı hâkimler Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde görev yapan Cumhuriyet savcıları ve avukatlar çelenk sunumu yaptı. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Bilal Saydam, Baro Başkanı Cumhur Uzun, İdare Mahkemesi Başkanları, Vergi Mahkemesi Başkanı, hâkimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

Adliye Çelengi sunumu, Cumhuriyet Başsavcısı ve Baro Başkanı tarafından yapıldı.

Cumhuriyet Başsavcısı Yağcı; “En Önemli Sorunlardan Biri Adliye Binalarının Fiziki Yetersizliğidir”

Yeni adli yıl töreninde açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı; “Yeni yıl heyecanını yaşayan yargı camiasının ortak hedefi hukukun üstünlüğünün sağlanması ve vatandaşlarımıza adalet hizmetinin en iyi şekilde sunulmasıdır. Devletin üçtemel erkinden biri olan yargının işleyişi ve temsili konularında atılan her konuda hukuk devleti ve demokrasi kültürümüz adına bir ilerleme ve kazanım sayılacağı muhakkaktır. Son yıllarda hâkim ve cumhuriyet savcısı kadrosundaki hızlı artışların yargının sırtındaki iş yükünü kısmen hafifleteceği ve yargısal faaliyetlerin daha hızlı ve nitelikli yürütülmesine vesile olacağı düşüncesindeyiz. Ancak bu artış sayı ve nitelik açısından yeterli personel ile desteklenmediği için istenen neticenin ortaya çıkması zordur. Hâkim ve savcı sayımız arttıkça personel sorunu daha da derinleşmektedir. Bakanlığımızın başta zabıt kâtibi olmak üzere tüm personel ihtiyaçlarımızı gözeterek bu sorunu daha kısa zamanda çözeceğini ümit ediyoruz. Hâkim ve savcı ile mahkeme sayılarının artmasıyla yeni dönemde yaşadığımız en önemli sorunlardan biri adliye binalarının fiziki yetersizliğidir. Bu sorun bütün adliyelerde yaşanmakla birlikte Muğla Adliyemizdeki durum çok daha vahimdir.  Kısa vadede çözümler için başlattığımız ek hizmet binası tadilatını mümkün olan en kısa süre içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Hali hazırda dört ayrı binada hizmet veren adliyemizin bu şekilde uzun yıllar çalışması mümkün değildir. Tüm birimleri bünyesinde toplayan yeni ve büyük bir adliye sarayının inşa edilmesi zaruridir.  Bu konuda da hazırlık çalışmaları sürmektedir. Yargının etkin hızlı ve güçlü bir yapıya kavuşması halkımızın son kapısı adalete olan inancı arttıracak ve yarınlara ilişkin hudutları perçinleyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle 2019-2020 adli yılının ülkemize, milletimize ve tüm yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Muğla adliyesinin, Türkiye ortalamasının üzerinde bir kalite ve standartta sahip olduğunu dile getiren Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Bilal Saydam; “15 Temmuz 2016 tarihi öncesi adliye teşkilatımızda toplam hâkim ve cumhuriyet savcısı sayısı 14 bin civarındayken şu an bu sayı 20 bini geçmiştir. Yapılan bu takviyelerle bu yükü hep birlikte daha iyi kaldıracağımıza inanıyorum. Muğla merkez adliyemizde başkanlar dahi 29 hâkim, 19 savcı görev yapmaktadır. Bu sayı bu zamana kadar Muğla adliyesinin en yüksek sayısıdır. Ancak zaten yetersiz olan adliye binamızda yer sorunu artmıştır. Başsavcımızın da ifade ettiği gibi ek bina hizmete girmesiyle kısmı bir rahatlama sağlanacaktır. Ancak geçici bir çözümdür. Muğla adliyemiz hâkimleriyle cumhuriyet savcılarıyla avukat meslektaşlarımızla çalışkan personelleriyle Türkiye ortalamasının üzerinde bir kalite ve standartta sahiptir. Hep birlikte yeni adli yılında da adaleti sağlamak için çaba, özveri ve emek sarf edeceğimizden kimse şüphe duymasın. Yeni adli yılımızın vatanımıza, milletimize hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu.

“Toplumda adalete olan güven ne yazık ki yüzde 20-30 aralarında seviyelere düşmüş durumdadır”

Yeni adli yıl töreninde konuşma yapan Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun; “Bugün yeni bir adli yıla başlarken, silah arkadaşlarıyla bu ülkeyi bize vatan yapan Ata’mızın manevi huzurunda ona ve silah arkadaşlarına minnetimizin birifadesi olarak kurduğu Cumhuriyet’e ve ilkelerine bağlılığımızın bir göstergesi olarak burada bu meydanda toplandık. Zor ve çok çalışmamızı gerekli kılan yeni bir adli yıla başlıyoruz. Toplumda adalete olan güven ne yazık ki yüzde 20-30 aralarında seviyelere düşmüş durumdadır. Elbette güven kaygının neden oluşturduğunu irdelemek ve değerlendirmek zorundayız. Ama buna takılmadan toplumun adalet duygularını güçlenmesine, güven inancının artmasına katkı sunacak her türlü çalışmayı fedakârca yapmak zorundayız. Eğer gerçekten adaletin mülkün temeli olduğuna inanıyorsak, temeli sağlamlaştırmak için elinizden gelenin en iyisini en güzelini fedakârca ve karşılık beklemeksizin yapmak zorundayız. Bu ülke bizim. Biz, bizim ülkemizi adil ve adaletli kılmak zorundayız. Reform paketiyle yapılması gerektiği tespit edilenlerin yapılmaması tarafımızdan sorunların ve çözümlerin bilindiği halde yapılmak ve topluma mutluluk yaratılmak istenmiyor diye değerlendirilecek ve toplumla ayrıca paylaşılacaktır. Hukuku, hukukçulara bırakmak yetecektir. Yeni yargı yılının sorunlarımızın giderildiği, adaletin her ihtiyaç sahibine tam ve eksiksiz dağıtıldığı, devletin temeli olan adaletin ve adalete güven duygularının güçlendiği bir yıl olması dileklerimle.” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68