Yeni Nesil Pos Cihazı Uyarısı

Maliye Bakanlığı’nın kredi kartı ile yapılan ödemelerde kayıt dışı işlemlerin azaltılması amacıyla kullanımını zorunlu hale getirdiği yeni nesil pos cihazlarının bir an önce temin edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, ilgili kişi ve kurumları konu hakkında uyardı. Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu özellikle seyyar pos cihazı kullanan iş yerlerinin 1 Temmuz tarihine kadar yeni nesil pos cihazlarından temin etmesi gerektiğini belirtirken, Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Seyfi Sezen; “esnaflarımız mağdur duruma düşmemek için yeni nesil cihazların teminini gerçekleştirmeli” dedi.

Yeni Nesil Pos Cihazı Uyarısı
  

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanma mecburiyeti ile ilgili düzenlemenin yürürlüğe girdiğini ifade eden yetkililer yapılan açıklamalarla ilgili kişi ve kuruluşları uyardı.

Yatağan Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Seyfi Sezen, ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar ve yol kenarı otopark hizmeti veren mükelleflerin 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmak zorunda olacağını belirterek; “Mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar, 1 Temmuz 2013'ten itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihazlardan EFT-POS özellikli cihazları kullanmak zorunda olacak. Kapsama dâhil olan mükelleflerin, belirtilen tarihten sonra kullandıkları tüm seyyar EFT-POS cihazlarının yeni nesil ödeme kaydedici cihaz özelliği bulunacak. Mükellefler, bu tarihten önce de söz konusu yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanabilecek. Basit/bilgisayar bağlantılı yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmak zorunda olan mükelleflerin bu mecburiyetleri ise Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanuna dayanılarak çıkarılan ilgili mevzuata göre muaf tutulanlar hariç olmak üzere 1 Ocak 2016 tarihinde başlayacak. Mükellefler, bu tarihten önce de Bakanlıkça onaylanmış yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanabilecek. Ayrıca bu mükellefler, istemeleri halinde EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazları da kullanabilecek” ifadelerini kullanırken, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu ise esnafların mağdur duruma düşmemek adına söz konusu cihazları temin etmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca söz konusu cihazların temin edilebilmesinde bazı sıkıntılar yaşandığını, bu nedenle mükelleflere 90 günlük bekleme süresi verildiğini belirten Gür-Net Elektronik yetkilileri; “Söz konusu cihazların temininde bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Ancak Yatağan’da hizmet veren Gür-Net Eloktronik olarak cihazların bayiliğini üstlendik ve çeşitli marka ve modellerde cihazların teminini gerçekleştirebiliyoruz” ifadelerini kullandılar.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER