Yenilenen “Ağa Kahvesi” hizmete girdi

Yatağan Belediyesi tarafından yenilenen Bozüyük Mahallesi’ndeki Ağa Kahvesi, hizmete girdi. Kahveyi ziyaret eden Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Bozüyüklülere iki yeni yenileme çalışmasının müjdesini verdi.

Yenilenen “Ağa Kahvesi” hizmete girdi
 Büyükşehir yasası ile birlikte belde statüsünden mahallesi statüsüne geçen ve bugüne kadar birçok tv dizisi ve sinema filminin çekimine ev sahipliği yapan Yatağan’a bağlı Bozüyük Mahallesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Sinemacıların doğal plato olarak adlandırdıkları mahallede yapılan restorasyonlar ile birçok eski yapı yeniden ayağa kaldırılıyor.

2013 yılında Bozüyük Belde Belediyesi tarafından Kentsel Tasarım ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında 99 parsel için 5 Milyon 63 Bin TL’lik proje hazırlanarak Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne sunulduğu fakat 13 bina için ödenek ayrıldığı öğrenildi. Mahallede, dönemin Muğla Valisi Mustafa Hakan Güveçer’in oluru ile 13 bina için 469.058 TL’lik restitüsyon, röleve ve yenileme çalışmaları devam ediyor.

Bozüyük Belde Belediyesi döneminde başlayan yenileme çalışmaları, Yatağan Belediyesi tarafından sürdürülüyor. Bu doğrultuda daha önceden “Ağa Kahvesi” olarak bilinen ve belediye tarafından kamulaştırılan kahvenin yenileme çalışmalarına yaklaşık 120 bin lira harcandığı öğrenildi.

Başkan Işık’tan 2 müjde

Mahalledeki dizi çekimi nedeniyle ziyaretçi akınına uğrayan Bozüyük’teki sosyal tesislerin ve tarihi güzelliklerin yenilenerek tekrardan vatandaşların hizmetine sunulmasının Bozüyük’e önemli bir katkı sağladığını ifade eden Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, hizmete giren kahvede vatandaşlarla bir araya geldi.

Bozüyüklülere iki yeni müjde veren Başkan Işık, birçok tabii ve tarihsel zenginliği bünyesinde barındıran mahallenin ülke çapında tanınan bir yer haline getirilmesi için çalışmaların süreceğini belirterek, “Ağa Kahvesi’nin tamamlanmasıyla birlikte, yine Bozüyük’te bulunan tarihi han ve caminin yenileme çalışmaları için 1 milyon 200 bin lira ödenek ayrılarak çalışmalara başlandı. Kısa süre içerisinde ihaleye çıkartılacak” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
arif
arif - 7 yıl Önce

bu kahveyi yaşar gençel eski başkan restore etti. haşmet bey mirasa kondu. allah insana şans versin. rahmetli ahmet başkan bozüyükü o kalkındırdı. büyük işler bunların harcı değil

SIRADAKİ HABER

banner68