Yeninelebilir enerjiyle, hem cebini hem de doğayı koruyor

Yatağan ilçesinde yaşayan işçi emeklisi Mevlüt Sarı, evinin çatısına kurduğu rüzgar ve güneş enerji sistemleriyle evinin elektriğini kendisi üretiyor.

Yeninelebilir enerjiyle, hem cebini hem de doğayı koruyor

Yenikarakuyu Mahallesi’nde yaşayan işçi emeklisi 64 yaşındaki Mevlüt Sarı, 7 yıl önce merak saldığı yenilebilir enerji hayalini hayata geçirdi. Sarı, evinin çatısına kurduğu rüzgar ve güneş enerji sistemleriyle, hem evinin elektriğini üreterek ciddi oranda tasarruf sağlıyor hem de ilçe halkına yenilebilir enerjinin faydalarını anlatıyor.

Güney Ege Linyit İşletmelerinden emekli olduktan sonra kendisine meşgale arayan ve işlettiği restoranı oğluna devretmesi sonrasında boşlukta kalan Sarı, 7 yıl önce yenilebilir enerjiye merak saldı. Sarı, konuyla ilgili araştırmalar yaparak, 2018 yılında Antalya’da düzenlenen bir eğitime katıldı ve yenilebilir enerji sistemleriyle ilgili birçok bilgi aldı.

Yaklaşık 1 yıldan beridir evinin çatısına kurduğu rüzgar ve güneş enerjisi sistemiyle elektriğini kendisi üreten Sarı, ciddi oranda tasarruf sağladı.

Sarı, şuanda hayatının odak noktasında yenilebilir enerji olduğunu ve bu sistemi geliştirmek için çalıştığını belirterek, “Antalya’daki eğitimi verenler tarafından 400 wattlık rüzgar gülü ve 1500 watt’lık tribünü bana gönderildi. Montajı ve teknik düzenlemeyi kendim yaptım. Yatağan’daki elektrik mühendisi İsa Savaş ile görüştüm. Kendisinden off grid sistemi kurmasını istedim. 3000 watt’lık akıllı inverter, hibrit inverteri, aküleri, dc kabloları, 100 watt’lık 6 paneli, özel bir firmadan temin ederek kurulumunu 2019 yılında mühendis arkadaşımız yaptı. Hibrit karışık sistem elektrik üretmeye başladık ve akülerimizi şarj etmeye başladık. Şarj ettiğimiz bu elektriği inverter sayesinde evimizde yaklaşık bir yıldır kullanıyoruz. Bu elektriği özellikle aydınlatma, ısınma olmak üzere tüm elektronik malzemelerde kullanıyoruz. Bu sisteme şimdiye kadar yaklaşık 23 bin lira para harcadım. On grid sistemde şebeke elektriğini kullanmam gerekiyor. Dolayısıyla yazları yaklaşık 30 lira, kışları ise yeterli güneş olmadığından dolayı yaklaşık 175 civarında elektrik faturası ödüyorum. Çünkü bu süreçte ısınmamı da bu sistemle sağlıyorum. Eğer bu sistemi kullanmamış olaydaydım yazları yaklaşık 500 civarında elektrik faturası, kışın ise bin lirayı geçkin bir elektrik faturası ödemek zorunda kalırdım. Hem hobi olarak hem de ekonomik olarak bana ciddi katkısı oldu” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 14:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ğüzel olmuş eline sağlık .
Ğüzel olmuş eline sağlık . - 9 ay Önce

..
.demeç ve çalışanlarına teşekürler

B.A. kuş Teşekü
B.A. kuş Teşekü - 9 ay Önce

Mevlütsarı

SIRADAKİ HABER

banner68