Yerde nadir görülen Ebabil kuşu bulundu

Menteşe’de iki farklı noktada, Fil suresinin anlattığı ve bir çok dini hikayeye konu olan Ebabil kuşu bulundu, kuşlar koruma altına alındı.

Yerde nadir görülen Ebabil kuşu bulundu

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ve dernek üyeleri, dernek binası bahçesinde uçamayan bir kuş buldu. Kuşun yaralı olduğunu düşünen Akcan ve üyeler, Ebabil kuşu olduğunu öğrenince yetkililere haber vererek, sabah saatlerine kadar kuşla ilgilendi.

Akcan, dernek bahçesinde otururken yukarıdan bir kuşun düştüğünü belirterek, “Hep beraber baktık. Daha önce gördüğümüz bir kuş değildi. İnternetten bakınca Ebabil Kuşu olduğunu fark ettik. Ben bu yaşıma geldim. Bu kuşu ilk defa gördüm.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden gelen ekiplere teslim edilen yaralı kuş, tedavi altına alındı.

Menteşe’de esnaflık yapan İlker Baş ise, işyerinin balkonunda yaralı olduğunu düşündüğü bir kuş yavrusu buldu. Kuşun Fil suresinin anlattığı ve bir çok dini hikayeye konu olan Ebabil kuşu olduğunu öğrenen Baş, kuşa işyerinde bakmaya başladı.

Baş, Ebabil kuşunu işyerinin balkonunda gördüğünü belirterek, "Önce kuşun yaralı olduğunu düşündüm. Kuşu içeri aldım. Sonra Ebabil kuşu olduğunu öğrendim. Şimdi kuşa kendi imkanlarımla bakıyorum." diye konuştu.

Ebabil kuşu Kur'an-ı Kerim’de adından söz edilen ender kuşlardan bir tanesi. 570 yılında Yemen Valisi Ebrehe, Kabe’yi yıkmak için fil ordusu ile Kabe’ye hareket eder. Kabe’nin girişinde Ebabil kuşlarından oluşan sürü gagaları ile taşıdıkları taşları fil sürüsünün üzerine bırakır. Ebrehe’nin fil ordusu atılan taşlarla yenik düşer. Fil suresinde de bu olay anlatılmaktadır.

Tüm ömrünü uçarak geçiriyor

Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Tam canlı türlerinden kaçtıkları için nadir görülürler. Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER