Yerküpe'de Ankaralı Ayşe Rüzgarı

Yerküpe'de Ankaralı Ayşe Rüzgarı

Yerküpe'de Ankaralı Ayşe Rüzgarı

Bu sene 20.'si düzenlenen Menteşe _ Yerküpe Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri ve bir gün öncesinde yapılan konserde Ankaralı Ayşe, katılanlara muhteşem anlar yaşattı.

Geleneksel Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin 20.'sini düzenleyen Menteşe Belediyesi, Yerküpe'de cumartesi akşamı başlayan etkinliklerle vatandaşa güzel bir hafta sonu geçirtti. Cumartesi akşam yapılan ücretsiz halk konserinde sahneyi alan ilk isim Popstar Pelin oldu. Okuduğu pop ve yöresel şarkılarla izleyenleri coşturan Pelin, yaklaşık 1 saat sahnede kaldı. Gecenin hatırası olarak Çayboyu Belediye Başkanı Mehmet Demir tarafından takdim edilen hediyenin ardından yerini, Ege'nin Ferdi Tayfur'u olarak nitelendirilen Halil Akgün'e bıraktı. Halil Akgün de Ferdi Tayfur şarkılarıyla hem hüzünlendirip hem eğlendirdi. Söylediği şarkıların beğenilmesi ve istek üzerine sahnede kalan Halil Akgün, Çamlıbel Belediye Başkanı Kamil Öztürk'ten hediyesini alarak, izleyenlerin merakla beklediği Sanatçı Ankaralı Ayşe'ye yerini bıraktı. Büyük bir coşkuyla ve ilgiyle karşılanan Ankaralı Ayşe, yediden yetmişe herkesi coşturdu. Menteşe'yi çok sevdiğini belirten Ankaralı Ayşe, kışın da gelerek tatil yapmak istediğini, fırsat olursa da yaylalara gitmek istediğini söyledi. Misafir edildiği evi çok beğendiğini ve aynısının memleketinde yaptırılma sözünü de Belediye Başkanı Mesut Karataş'tan aldı. Kendisine gösterilen ilgi ve sevgiyle daha da coşan Ankaralı Ayşe, halkın arasına karışarak sıcak ve samimi görüntüler verdi. Åžarkılarıyla herkesi hareketlendirirken sahneye aldığı 88 yaşındaki Feriştah nineyle de karşılıklı oynadı. Yaşını sorduğunda 88 olduğunu söyleyen Feriştah nineye büyük ilgi gösterirken “bu yaşta bu şekilde dinç olmasının sebebi muhakkak ki yöredir. Kimilerini görüyorum 60 yaşında eli ayağı tutmuyor ama ninemin maşallahı var, iyi bakmış kendine” dedi. Son anlarda söylediği yöresel türkülerle de müzik ziyafeti veren Ankaralı Ayşe'ye hediyesi, Kavaklıdere Belediye Başkanı Nuray Bozyer, Menteşe Belediye Başkanı Mesut Karataş ve Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban tarafından verildi. Bayır Belediye Başkanı Çoban, “gerçekten çok güzel saatler geçirdik. Ankaralı Ayşe'yle Bayır'daki konserde tanışmıştık zaten. Bundan sonra sık sık konuk edeceğiz” diye konuştu. Saat 24.00 sıralarında da konser son buldu.

Başpehlivan Recep Kara!

Pazar günü saat 10.00'da başlayan güreşlere yaklaşık 250 güreşçi katılırken, güreşlere de büyük ilgi vardı. Ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar, güreşlere ilgi gösterirken hem de doğa güzelliklerini görme fırsatı buldu.

Bir taraftan güreşler devam ederken, bir taraftan da yöre halkının el işlerine ve yöre halkının yapmış olduğu gözleme ve böreklerin de satışları yapıldı. Çeşitli işlerin ve malzemelerin satışları yapılırken, gözleme yapan yöre halkına, gelen misafirler büyük ilgi gösterdi.

Ülkenin dört bir yanından gelen güreş severlerin yanı sıra GETOB (Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) Başkanı ve 2009_2010_2011 yılları Güreş Ağası İlhan Açıkgöz'ün yurt dışından gelen misafirleri de güreşlere ilgi gösterdi. İngiltere, Fransa, Hollanda, Rusya, Amerika, Almanya'dan gelen turistlerden bazıları da ikinci kez geldiklerini, güreşleri ve yöreyi çok sevdiklerini dile getirdi.

Güreşlerde son anlara gelindiğinde ise başpehlivanlık için yarışacak olan Recep Kara ve askerliğini yapmakta olan, izin alarak güreşlere katılan Hasan Cengiz rakiplerini yenerek finale kaldılar. Ünlü Cazgır Pele Mehmet, başpehlivanlık güreşi öncesinde söylediği sözler ve manilerle izleyenleri mest etti. Güreş öncesinde de güreş ağalığı için 2007-2008 Güreş Ağası Mustafa Er, 2009-2010-2011 yılları Güreş Ağası İlhan Açıkgöz, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Marmaris İçmeler Belde Belediye Başkanı Zeki Eren yarıştı. 45 bin TL'ye kadar çıkılırken son sözü söyleyen Mustafa Er oldu. Mustafa Er; “Geçen yıl ağalık için Muğla'nın plakası 48 olduğu için 48 bin TL söylendi. Bu yıl da güreşlerin prestiji sarsılmasın ve bizim de katkımız olsun, o yüzden ben de 48 bin TL diyorum” dedi ve güreşlerin yeni ağası seçildi. Ağalık koçunu da komiteye bırakan Er, alanda atılan turdan sonra ağalık yerine geçti. Ağalık seçiminin ardından başlayan başpehlivanlık yarışı nefes kesti. Recep Kara ve Hasan Cengiz'in güreşi alandakilere heyecanlı anlar yaşattı. Büyük heyecanla devam eden güreş, Hasan Cengiz'in kendi oyununda yaptığı hata sonrasında Kara'nın hamlesiyle mağlup oldu ve Başpehlivan Recep Kara oldu. Başpehlivan Recep Kara; “güreş öncesinde sonucu hiç düşünemedim ama hep yenmek için düşündüm ve güreştim. Hasan Cengiz o hatayı yapmasaydı belki de ben yenilecektim. Ama sonuç olarak ben galibim ve bu durumdan da çok mutluyum, Kırkpınar Güreşleri öncesinde de benim için büyük moral kaynağı oldu. İlgi gösteren ve destekleyen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Başpehlivanlık güreşinin ardından çekilen hatıra fotoğrafları ve kupa töreninden sonra 20. Menteşe Yerküpe Beşpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96