“Yılın EN’leri”nden Yatağan’a iki ödül

21 Şubat 1977 yılında kurulan Hamle Gazetesi’nin 44. kuruluş yıl dönümü ve geleneksel hale getirdiği Yılın EN’leri ödül töreni Muğla sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Törende 8 kategoride gerçekleşen Yılın EN’leri ödüllerini son başbakan Binali Yıldırım’ın elinden aldı. Törende, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz yılın siyasetçisi, Bencik Mahallesi’ndeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Takımı ise yılın sporcuları ödüllerini kazandı.

“Yılın EN’leri”nden Yatağan’a iki ödül

21 Şubat 1977 yılında kurulan Hamle Gazetesi’nin 44. kuruluş yıl dönümü ve geleneksel hale getirdiği Yılın EN’leri ödül töreni Muğla sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Törende 8 kategoride gerçekleşen Yılın EN’leri ödüllerini son başbakan Binali Yıldırım’ın elinden aldı.

Muğla Sanayi ve Ticaret Odası’nda gerçekleşen törene Binali Yıldırım’ın yanı sıra Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı ve Gazeteci Yavuz Donat, Muğla Ak Parti Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Ercan, Siyasi Partilerin İl ve İlçe Başkanları, STK temsilcileri, kurum müdürleri, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ve Hamle Gazetesi okuyucuları katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan tören Hamle Gazetesi’nin 44 yıllık arşivinden oluşan, Muğla’da geçmiş yıllarda gündeme damgasını vuran haberlerin yer aldığı ‘Dünden bugüne Hamle’ isimli slayt gösterimi ile devam etti.

“Vicdanımızın sesi”

Slayt gösterimin ardından konuşan Hamle Medya Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu üyesi ve Hamle Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar, “Az sonra ödüllerini alacak olan 2019’un en iyileri, okurlarımızın oylarıyla belirlendi. Kendilerini şimdiden tebrik ediyorum. Bugün, aynı zamanda Hamle Gazetesinin kuruluş yıl dönümünü yaşıyor ve kutluyoruz. Gazetemizin üçüncü kuşak temsilcisi olarak söylemeliyim ki; daha nice yıllar okurlarımızla buluşmaya devam edeceğimize olan inancım tamdır. Evet inanç her şeydir. 2020 yılı hiçbirimiz için iyi başlamadı. Aziz şehitlerimiz yüreklerimizi dağladı, yaşanan afetler, salgınlar dengemizi alt üst etti. Her şeye rağmen inancımızı yitirmeden, umutsuzluğu umuda çevirebilmeliyiz. Güven ortamından şaşmadan birlik ve beraberlik içinde var gücümüzle çalışmalıyız. Gazetemizin basıldığı matbaa makinası sesi 44 yıldır bizim kulaklarımızda. Ama bu bizim için bir makine sesi değil. Bu; kimi zaman habere koşan ayak seslerimiz, kimi zaman verdiğimiz mücadelenin kalp atışları, nabzımız, heyecanımız, mesleğe olan aşkımız. Bu ses vicdanımızın sesi.  Bu ses sizsiniz. İyi ki varsınız” dedi.

“Ortak akılda buluştuk”

Daha sonra konuşan Hamle Medya Yönetim Kurulu Üyesi Hayati Nizamoğlu, “44. Yaşgünü gerçekten bizim için anlamlı bir gün oldu bizim için. Yola çıkarken bu yaşlara ulaşıp ulaşamayacağımız konusunda çok tereddütler içindeydik. Az önce izlediniz, ülkemiz ne sorun yaşadıysa Hamle’de bunu yaşadı. Ekonomik krizler, terör olayları, toplumun kutuplaşması, ayrışması hep Hamle olarak ta yaşanmış olaylar oldu. Ama biz kurulduğumuz günden bu yana toplumun bütün dinamiklerini ortak akıl ile birleşmesi gerektiğini, birlikte hareket etmesi gerektiğini ısrarla söyledik ve Muğla tarafında yayın çizgisinde bulunduk. Ne zaman bir araya gelsek birlikte hareket etsek güzel sonuçlar aldık. Bunun en canlı örneği son Menteşe Devlet Hastanesi gelişmesidir. Burada iktidar partisi, diğer aktörler, hepsi birlikte hareket ettiler ve Muğlamıza kazandırdık. Hayırseverlerimizde destek verdi. Hamle’nin misyonlarından biri halkın bir arada birlikte hareket etmesini sağlamak oldu. Gazetecilik zor bir meslek. Yazarlar özgür bir halde yazmazlarsa bir bülten haline geliyorsunuz. Hamle hiçbir zaman bir bülten olmadı. Ülkemizin milletimizin, devletimizin lehinde sağlıklı bir çizgisi oldu. Hamle’nin bugünlere gelmesinde ilk harcı koyan babam Hacı Hüseyin Nizamoğlu ve Seyfi Terzibaşıoğlu’nun büyük emekleri oldu. Kurucularımızın sayısı çok fazla. Çoğu rahmetli oldu. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum, kalanlara sağlıklı ömürler diliyorum. Bu bayrağı teslim aldığımız çizgide bugünlere taşımaktayız. İnşallah 50.’ci, 75.’ci yıllarla karşılaşacağız ve Muğla halkına hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Hamle gazetesinin 44’üncü yıldönümünde Yılın EN’leri ödül töreninde toplumsal yaşamımıza değer katan, ödüle layık görülen ödül sahiplerini canı gönülden tebrik ediyorum. Kuruluşundan günümüze kadar istikrarlı bir yayın hayatı olan Hamle Gazetesi’nin kuruluş yıldönümü kutluyor, daha nice yıllar temenni ediyorum ve Hayati Nizamoğlu şahsında gazete çalışanlarına başarılar diliyorum” dedi.

“44 yılın büyük önemli var”

Yerel bir gazetenin 44 yıllık yayın hayatına devam etmesinin büyük bir önemi bulunduğuna dikkati çeken Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Bir yerel gazetenin 44 yıldır yayın hayatına devam ediyor olabilmesi gerçekten yazılması ve değerlendirilmesi gereken bir olaydır. Ve hayatında da inşallah devam edecek. Ama basın olarak genelde baktığımızda basının artık şekil, yön değiştirmeye başladığı internet haberciliğinin çok daha fazla öne çıktığı ve yazılı basının hayatını devam ettirmek için çok farklı şeylere ihtiyaç duyduğu kesin. Bu dönüşüm vaz geçilmez bir dönüşüm. Basınımızın bir kabahatinden kaynaklanmıyor. Ama basında en önemli hadise başka her şeyde olduğu gibi güven duygusu. Eğer bir kurum, basın, başka bir kurum güven duygusunu kaybediyorsa o zaman onun devamlılığı gerçekten tartışmaya açık. Ama bizim hepimizin kol kola girerek güven duygusunun artmasının gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

“Üç kuşağı bir arada yaşıyoruz”

Son olarak konuşan Binali Yıldırım, “Bugün Yılın EN’leri ödül töreni vesilesiyle bir aradayız. Az önce VTR’de izledik, sayın Hayati Nizamoğlu da hayatını anlattı. 44 yıldır yayın hayatında neler yaşadı, hangi zorluklarla karşılaştı, bunları kesit kesit bizlerle paylaştı. Dikkatimi çeken bir şey oldu. Konular kişisel değil. İnsanların özeline yönelik acımasız bir yayın anlayışı ile değil yaşadığı, doğup büyüdüğü, geleceğini, çocuklarının geleceğini burada, bu topraklarda gördüğü Muğla’nın daha iyisine daha güzeline sahip olması için yayın marifeti ile burada yaşayan bir milyona yakın vatandaşımızın sesi olmaya gayret ediyor. Değişen iletişim anlayışına rağmen artık geleneksel medyanın ayakta durması çok zor. Üç kuşağı bir arada yaşıyoruz. X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağı. X kuşağı bu dijital çağın artık dışında. Y kuşağı dijital çağla sonra buluşan, Z kuşağı ise milenyum çağda dijital çağın içinde doğan. Bu üç kuşağın bir arada yaşamasının yolu da  iletişim yöntemlerinin hepsinin aynı anda kullanılmasına bağlı” dedi.

Konuşmaların ardından Hamle okurları tarafından 2019 Yılın EN’leri seçilen isimler ödüllerini Binali Yıldırım’ın elinden aldı.

Hamle okurları tarafından 2019 Yılın Enleri seçilenler şu isimlerden oluşuyor:

“Yılın Kamu kuruluşu: Muğla Sağlık İl Müdürlüğü ve Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü; yılın iş insanı Mustafa Ercan, Şeniz Çahan; yılın meslek insanı Polis Memuru Muzaffer Ertürk, Utkan Özüpak; yılın siyasetçisi Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz; yılın muhtarları Yılmaz Kaya, Ahmet Çolakoğlu, Yılın STK’sı Menteşe Kent Konseyi, Muğla Emlak Danışmanları Odası, yılın hayırseverleri Seyfi Terzibaşıoğlu, merhum Hesna Genç, yılın sporcuları Muğla Büyükşehir Belediyesi Okçuluk takımı, Gençlikspor Ragbi takımı.”

Törende ayrıca Gazeteci Yazar Yavuz Donat ve çekimleri Muğla’da çekilen TRT 1 ekranlarında yayımlanan Kalk Gidelim dizisi oyuncuları da ödül alan isimler arasında yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68