23 Haziran 2018 Cumartesi

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Yılın ilk zeytinyağı anıt ağaçlardan toplanan zeytinlerden alındı

Bodrum’daki 5 yıldızlı bir otelde tatillerini sürdüren yerli ve yabancı turistlerin, otel içerisindeki yaklaşık 800 yıllık anıt ağaçlardan topladığı zeytinler, Yatağan ilçesinde sıkılarak Muğla’nın ilk erken hasat zeytinyağı oldu.

03 Ekim 2017 Salı 09:34
Bu haber 545 kez okundu
Yılın ilk zeytinyağı anıt ağaçlardan toplanan zeytinlerden alındı

 Muğla’nın Bodrum ilçesindeki bir otelde düzenlenen etkinlikte, otel bahçesinde bulunan ve içerisinde yaklaşık 800 yıllık anıt ağaçların da olduğu 300 zeytin ağacından toplanan zeytinler, Yatağan ilçesindeki soğuk sıkım zeytinyağı fabrikasına getirildi.

Buraya getirilen zeytinlerin sıkılmasıyla, zeytinyağı üretiminde Türkiye’nin önde gelen bölgelerinden Muğla’da erken hasat zeytinlerden edilen ilk yağlar da şişelendi.

Erken hasat zeytininden, zeytinyağının şifa veren maddelerinin en az kayıpla üretilebilmesi için 18 derecede işlendi. Bu işlemde, 600 kilogram zeytinden, 33 litre zeytinyağı elde edildi.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş, muhabirimize yaptığı açıklamada, hasat zamanından önce hasat edilen zeytinlerle yaptıkları sıkımın özel bir aşama olduğunu anlattı. 

Bu zamanda sıkılan zeytinyağının, polifenol denilen ve ilaç özelliği gösteren maddeler yönünden oldukça güçlü olduğunu vurgulayan Totoş, bu çalışmanın oldukça pahalıya mal olduğuna dikkati çekti. 

Totoş, Bodrum’daki 8’i anıt olmak üzere 300 ağaçtan toplanan zeytinlerden elde edilen erken hasat zeytinlerin, Muğla’da bu yılın ilk erken hasat zeytini olduğunu kaydederek, “Erken hasat zeytinyağının aromatik yapısı olağanüstüdür. İnsanlara, değişik bitkilerden daha önce almış oldukları aromaları çağrıştıran hisler uyandırıyor. Bu lezzete sahip zeytinyağları da insan sağlığında da çok önemli bir yeri var. O yüzden erken hasat zeytinyağı tüm dünyada önemli bir ürün haline geliyor” diye konuştu.

Bodrum’daki uluslararası camiada tanınan bir otelin zeytine ve zeytinyağına gösterdiği ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini belirterek, “Dünya bu işe bu kadar önem veriyorken Bodrum yarımadasında çok az insan zeytin ağacına bu önemi veriyor” dedi.

Otelin Genel Müdürü Mehmet Tulunay ise, otel olarak doğaya verdikleri önemin oteldeki etkinliklere yansıdığını söyledi.

Yerli ve yabancı müşterilerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte toplanan 600 kilogram zeytinden 33 litre zeytinyağı alındığını belirten Tulunay, “Tesisimizde 300 zeytin ağacı vardı. Bunların cinslerini ve yaşlarını tespit ettirmek istedik. Bunu yaptırırken, ağaçların 8’inin anıt ağaç özelliği taşıyan yaklaşık 800 yıllık ağaçlar tespit ettik. Bunların memecik ve dilmit zeytini olduğunu belirledik. Ağaçlarımızın ilk hasadını yaptık. 600 kilogramlık bir hasadımız oldu. Misafirlerimiz ve personellerimizle topladık ve buraya getirdik. İlk zeytinyağımızı da şimdi aldık” diye konuştu.

 

 

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV