YILMAZSPOR, KALPLERDE HEP YAÅžAYACAK!

YILMAZSPOR, KALPLERDE HEP YAÅžAYACAK!

YILMAZSPOR, KALPLERDE HEP YAÅžAYACAK!

YILMAZ KARACA,  MEKANIN CENNET OLSUN!..

Bu günkü yazımın konusunu, Muğla'da sporun temel taşı olarak Yörüklerde yer alan Yılmazspor ile Yılmazspor'un kaleciliğini başarıyla yapan ve yeni kaybettiğimiz Yılmaz Karaca oluşturuyor.

Muğla'da, Uncu Yılmaz olarak da tanınan Yılmaz Karaca'nın vefatını, Bodrum'da tatildeyken aldım. Yılmaz Karaca ve onunla birlikte yeşil sahalarda top koşturan her arkadaşı, Muğlaspor'u ve Muğla'da sportmenliği ön planda tutarak yapılan sporu akla getirir.

Elbette, insanoğlu Allah'ın kendisine biçtiği ömür sürecini tamamladıktan sonra, bu Dünya'yı terk etmek zorunda kalacak.

Ancak, Dünya'ya her gelen bebeğe sevindiğimiz, ondun için güzel, sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerken duyduğumuz sevinci, öbür Dünya'ya uğurladığımız her kişi için de  üzüntü olarak yaşarız.

Hele kaybedilen kişi, yaşamı süreci içinde toplum yararına güzel hizmetler yapmış ve güzel izler bırakmışsa, üzüntümüz daha da artar.

Muğla il genelinde ilçelerin futbol takımlarının bulunmadığı yıllarda, Yılmazspor tüm Muğla ilinin ve Muğla halkının gönül verdiği ve saygı tek futbol takımı durumundaydı.

Benim Muğlalı oluşum 1972 yılında yedek subaylık dönüşünde Muğla Endüstri Meslek Lisesine öğretmen olarak atanışımla başlar.31 Temmuz 1972 yılında Muğla'da göreve başlamıştım.

O yıllarda Yılmazspor takımı 1967 yşılında feshedilerek kapatılmasına rağmen, spordan ve futboldan söz edildiğinde, ilk akla gelen takım, Muğlaspor ile birlikte sürekli gönüllerde yer alan Yılmazspor futbol takımı oluyordu.

Yılmazspor'dan sonra, tüm Muğla halkının gönül verdiği Muğlaspor vardı. Muğlaspor'dan ve takımın başarılarından söz edildiğinde de, yine ilk olarak Muğlaspor ve onun çekirdeğini oluşturan Yılmazspor akla geliyor.

İşte Muğla'da spora gönül veren her bireyin kalbinde yaşayan ve ölümlerinden sonra da yaşayacak olanlardan birisi de Yılmazspor'un emektar kalecisi Yılmaz Karaca idi. Onu da hafta içinde kaybetmiştik.

Güzel izler bırakarak öbür Dünya'ya göç eden  Yılmaz Karaca'ya “ Toprağın Bol, Mekanın Cennet Olsun” diyoruz.

Yılmazspor forması altında ter akıtan ve oyunuyla, centilmenliği ile yüreklerde yer bulan bu takımın kaptanı Süreyya Serger,Yılmaz Karaca'nın ölümüyle ilgili üzüntüsünü belirtirken, “Acımız büyük. Yılmaz centilmen ve dürüst bir kalecimizdi” diyerek onu sevgiyle ve rahmetle anıyor.

Muğla ilinin en ünlü futbol takımları arasında yer alan, ancak 1967 yılında 3 Muğla takımının birleşerek Muğlaspor'un kurulmasıyla adı efsane takımlar listesinde yer alan  Yılmazspor'da, en son 72 yaşında kaybettiğimiz kişi de bu efsane takımın unutulmaz Kalecisi Yılmaz Karaca idi.

Aynı zamanda ilimizin tanınmış emekli esnafları arasında yer alan Yılmaz Karaca, uzun yıllar un ticareti yaptıktan sonra Emekli olmuş ve işyerini oğluna devretmişti. Uncu Yılmaz adıyla tanınıyordu.

Yılmazspor'da kaleci olarak futbola başlayan Yılmaz Karaca takımının kalesini 9 yıl başarılı şekilde korumuş ve takımının başarısında önemli rol oynayan seçkin bir sporcu olarak da gönüllerde yer almıştı.

Yılmazspor takım kaptanı Süreyya Serger Kaleci Yılmaz'ın kaybı için üzüntüsünü şöyle dile getiriyordu. “Acımız ve üzüntümüz büyük. Allah rahmet eylesin ve mekânı cennet olsun. Hepimizin başı sağ olsun. Yılmaz Karaca futbola adını taşıyan Yılmazspor'da başladı. Uzun yıllar başarılı şekilde kalecilik yaptı. Bizim futbol oynadığımız dönemlerde Åžimdiki imkânların hiçbiri yoktu. Biz bu sebeple çok zor şartlar altında tüm futbol takımları olarak futbol oynadık. Yılmaz ile uzun yıllar aynı takımda birlikte futbol oynadığımız için aramızda çok sayıda unutulmaz anılar yaşandı. Ancak şu bir anımızı anlatmadan geçemeyeceğim: Yılmaz Karaca'nın düğünü olduğu gün, bizim Gençlik kulübüyle maçımız vardı. Bu maç bizim için çok önemliydi. Galip gelenin şampiyon olacağı bir maçtı. Yılmaz o gün damat idi. Gittik önce gelini alıp evine getirdik, daha sonra Yılmaz sahaya geldi formasını giydi ve kalesini korudu. İşte Yılmaz, düğün günü bile damatlık elbiselerini çıkartıp sahaya koşarak takımının formasını giyecek kadar centilmen ve bilinçli bir arkadaşımızdı.”

YILMAZSPOR 1967 YILINDA FESH EDİLMİÅžTİ

Muğla ilinin diğerlerinden ve adı efsane olarak kalan 16 Ekim 1951 yılında kurulan Yılmazspor kulübü 22.06.1967 Cuma günü fesih edildi. Muğla'nın diğer başarılı ve isimleri efsane olarak kalan10 Temmuz 1940 yılında kurulan Gençlikspor, 1963 yılında kurulan Yolspor Gençlik kulübü Muğlaspor'un kurulması için kendilerini fesih etti.

Bu üç efsane kulüp 22 Haziran 1967 Cuma günü toplanarak genel kurullarını yaptı ve fesih kararı aldı. Muğlaspor da, bu üç takımın birleşmesiyle 1967 yılında kuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68