banner80

YİNE BİR İLAÇ SKANDALI: KORONAVİRÜS HASTASINA TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇ VERMİŞLER

Muğla’da koronavirüs testi pozitif çıkan Şeyhmus Çetinkaya, kendisine, filyasyon ekipleri tarafından son kullanma tarihinin üzerinden 7 ay geçen, “favipiravir” adlı ilaç bırakıldığını öne sürdü. İlacı içtikten sonra bu durumu fark ettiğini söyleyen Çetinkaya, filyasyon ekiplerini aradığında, “Sağlık Bakanlığı’nın göndermiş olduğu bir ilaç. Biz bir şey diyemeyiz. Kullanıp, kullanmamak tamamıyla sizin özgür iradeniz” cümlesi ile karşılaştığını belirtti.

YİNE BİR İLAÇ SKANDALI:  KORONAVİRÜS HASTASINA TARİHİ GEÇMİŞ İLAÇ VERMİŞLER


Muğla’nın merkez Menteşe İlçesi’nde yaşayan evli, 2 çocuk babası ve özel bir şirkette çalışan 46 yaşındaki Şeyhmus Çetinkaya, 16 Kasım’da birtakım şikâyetler nedeni ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. Kendisine Covid-19 testi yapıldığını ve pozitif çıkmasıyla, Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde bulunan evine geldiğini belirten Çetinkaya, daha sonra Sağlık Bakanlığı’na bağlı filyasyon ekipleri tarafından eve “favipiravir” adlı ilaç getirilip bu ilaçtan sabah 8, akşam 8 tane içmesinin söylendiğini dile getirdi.

“İLACI İÇİNCE KALP ÇARPINTISI OLDU”

Çetinkaya, ilaçtan 8 tane içtikten sonra kalp çarpıntısı yaşadığını belirterek olayı şöyle anlattı:

“16 Kasım’da Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne birtakım şikayetler nedeniyle gittim. Covid-19 servisine aldılar, sonucum pozitif çıkınca Akyaka'da bulunan evimde karantinaya girdim. Sabah filyasyon ekipleri gelip bana favira adında bir ilaç bıraktılar. Sabah 8 akşam 8, 5 gün boyunca diğer günler 3'er tane olmak üzere kullanmamı söylediler. Ben ilk 8 tane ilacı aldım. Biraz uyumak istedim uyurken kalp çarpıntısı oldu bende ilacı kestim kullanmak istemedim.”

“KULLANMAYACAĞIMI BELİRTTİM KORKTUM”

Çetinkaya aynı gün bir televizyon kanalında Bilim Kurulu üyesi bir kadının, muhabir ile yaptığı söyleşi de favira ilacının herhangi bir faydasının olmadığını dile getirdiğini, muhabirin ‘bende Covid-19 oldum madem bir etkisi yoksa niye bu ilacı bize içirdiniz?’ diye sitem ettiğini söyledi. Çetinkaya bu konuşma üzerine ilacı incelediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İlacı alıp etiketini incelemeye başladım. İlaç hakkında bilgi sahibi olmak istedim. Etiketi kopardığım zaman ilacın son kullanma tarihinin üzerinden 7 ay geçtiğini gördüm, bayatlamış bir ilaç olduğunu fark ettim. Filyasyon merkezini aradım orada bir bayan çıktı telefona. Durumu kendisine izah ettim ilacın bayat olduğunu son kullanma tarihinin geçmiş olduğunu söyledim. O da bana ‘Sağlık Bakanlığı’nın göndermiş olduğu bir ilaç. Biz bir şey diyemeyiz beyefendi. Kullanıp, kullanmamak tamamıyla sizin özgür iradeniz’ dedi. Bende kullanmayacağımı beyan ettim. ‘Sizin tarihi geçmiş bir ürünü alıp yeme veya kullanma gibi bir lüksünüz var m?’ dedim. ‘Yok’ dedi. ‘O zaman bende inanmıyorum bu ilaca’ dedim. Kullanmayacağımı belirttim. Korktum açıkçası bu ilaçtan.

“BUNUN SORUMLUSU KİM OLACAK?”

İnsan sağlığının ülkemizde bu kadar ucuz olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ülke olarak çok zor süreçlerden geçiyoruz. Malum Covid-19 dünyayı sarmış illet bir hastalık. Bu sağlıksız ilaçların halka dağıtılması hatta ölüm ile sonuçlanabilecek sonuçların, sorumlusunun kim olacağını gerçekten çok merak ediyorum. Daha sağlıklı bir şekilde vatandaşa yardımcı olunmasını istiyoruz.”

“BU İLACIN TEDAVİ PROTOKOLÜNDEN KALDIRILMASI GEREKMEKTEDİR”

Muğla Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Şahin ise konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaparak şunları söyledi:

“Covid-19 tedavisinde etkili olmadığı uzun zamandan beri bilinmesine rağmen Favipiravir adlı ilacın kullanılmasına devam edilmektedir; Sağlık Bakanlığının bu ilacı tedavi protokolünden çıkarmamasını anlamakta güçlük çekmekteyiz. Tedavide etkisiz olduğu bilim çevrelerince ileri sürülen; çalışmalarla kanıtlandığı Bakanlığın Bilim Kurulu Üyelerince de açıklanan Favipiravir tedavi protokolünden derhal çıkarılmalıdır. Filyasyon ekipleri tarafından hastalara dağıtımına son verilmelidir.

“UYGUN BİR DAVRANIŞ DEĞİL”

Bakanlığı Eczacılık Şubesi bir başka olumsuzluğu bütün uyarılara rağmen sürdürmekte ısrar etmektedir; ilaç kutuları üzerindeki son kullanım tarihleriyle oynamaktadır. Hangi ilaç olursa olsun, son kullanım tarihi üzerine ek etiketleme yapılarak ilaçların miadını uzatmak uygun bir davranış değildir; ileriki zamanlarda yapılabilecek benzer uygulamalar tereddüt yaratacak, güvensizliği arttıracaktır.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68