Yoğunluğu azaltmak için pazar her gün kurulacak

Yatağan ilçesinde, İlçe Hıfzıssıhha Meclisi aldığı kararla ikinci bir emre kadar, çarşamba ve cumartesi günleri kurulan sebze ve meyve pazarlarının aşırı yoğunluk oluşturması nedeniyle kapatılmasına, bunun yerine yine açık pazar yerinde 7 gün boyunca 09.00 ile 18.00 saatleri arasında sadece tezgahlarda ve ürünlerin poşetlenerek satışının yapılmasına karar verdi.

Yoğunluğu azaltmak için pazar her gün kurulacak

Yatağan ilçesinde Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Meclisi, koronavirüsten (COVID19) korunmak için alınacak önlemler gündemi bir dizi karar aldı.

Buna göre, ikinci bir emre kadar, çarşamba ve cumartesi günleri kurulan sebze ve meyve pazarlarının aşırı yoğunluk oluşturması nedeniyle kapatılmasına, bunun yerine yine açık pazar yerinde 7 gün boyunca 09.00 ile 18.00 saatleri arasında sadece tezgahlarda ve ürünlerin poşetlenerek satışının yapılmasına karar verildi.

Kararın alınmasının ardından pazar esnafıyla toplantı gerçekleştiren Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, alınan tedbirleri açıkladı.

Konuyla ilgili Yatağan Belediyesi’nden yapılan açıklamada, son toplantıda 5 yeni karar alındığını belirtilerek, “İlçemizde cumartesi günleri kurulan pazarın Dünya Sağlık Örgütü’nün ilan ettiği pandemi durumunun kalktığı ilan edilinceye kadar kapatılmasına, çarşamba günleri kurulan pazarın ise sokak ve caddelere yayılmadan belediyenin kapalı pazar olarak belirlediği alanda her gün saat 09.00-18.00 arasında kurulmasına, Turgut ve Bozarmut mahallelerinde kurulan pazarların açık kalmasına, kurulması izin verilen pazaryerlerinde ürünlerin tezgahta dökme olarak satılmayıp, öncesinde poşetlere koyularak satılmasına, kurulmasına izin verilen pazar yerlerinde yerden ürün satışı yapılmamasına ve etiketsiz ürün satılamamasına oy birliğiyle karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, alınan karar sonrası pazar esnafıyla yapılan toplantıda, “Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz hijyen timi virüsle mücadele konusunda kesintisiz bir şekilde dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Alınan kararla birlikte pazaryerinde sadece çarşamba günleri oluşan yoğunluğu azaltarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını yığılmaya neden olmadan, zaruri ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılamaları hedeflendi. Bu süreçte pazaryeri her gün saat 18.00’e kadar açık kalacak, ardından hemen dezenfekte edilerek günlük olarak yıkanarak ilaçlanacak. Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını karşılamanın dışında lütfen evde çıkmamaya gayret etsinler. Biz onlar için burada görevimizin başındayız, siz evde kalın” diyerek uyarıda bulundu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68