Yol Çalışmasına Ağaç Katliamı Tepkisi

Yatağan-Turgut Karayolu’nun 7 kilometrelik bölümünün değiştirilmesi çalışmaları sırasında pek çok fıstık çamının kesilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Yapılanların ağaç katliamı olduğunu belirten Turgut Belediyesi MHP Meclis Üyesi Ramazan Karasu; “Onlarca fıstık çamı yol çalışmaları sırasında kesildi. Duruma Turgut Belediyesi’nin yanı sıra Yatağan Belediyesi de göz yumuyor” dedi.

Yol Çalışmasına Ağaç Katliamı Tepkisi
 Yatağan-Turgut-Yeşilbağcılar karayolu üzerinde yol yapım ve genişletme çalışmaları devam ederken, Turgut Belediye Meclis Üyesi Ramazan Karasu çalışmalar sırasında çok sayıda fıstık çamının kesildiğini belirterek duruma tepki gösterdi. 
Yatağan-Turgut Karayolu’nun 7 kilometrelik bölümünün güzergahında yapılan değişiklik nedeniyle, Turgut Belde mezarlığı civarında yürütülen çalışmalar sırasında kesilen fıstık çamlarına dikkat çeken Karasu; “Bugün ki teknolojiyle kesilen çamların yerinden kaldırılarak başka bir yere dikilmesi mümkün. Fıstık çamları yöremizde pek çok ailenin geçimini sağlıyor. Ekonomiye katkı sağlayan bu ağaçlar onlarca yılda bu hale gelirken, belediye tarafından bu ağaç katliamına müsaade edilmesi üzüntü verici. 
Ayrıca bu konu sadece Turgut Belediyesi’ni değil aynı zamanda Yatağan Belediyesi’ni de ilgilendiriyor. Çünkü 2014 yerel seçimlerinin ardından bu bölgedeki tasarruf hakkı Yatağan Belediyesi’ne geçecek. 
Bir an önce duruma müdahale edilmeli ve daha fazla fıstık çamının katledilmesinin önüne geçilmeli” dedi. 
Bilindiği üzere; Yeşilbağcılar Beldesi’nin yeni yerleşim alanlarına taşınmasının ardından Yatağan-Yeşilbağcılar ve Turgut Karayolu’nun 7 kilometrelik bölümünde güzergah değişikliği yapılması amacıyla GELİ tarafından bölgede çalışmalar başlatılmış, yol üzerinde büyük ilerleme kaydedilmişti. 
Ayrıca, GELİ tarafından yolun 7 kilometrelik bölümünde başlatılan çalışmaların yanı sıra Karayolları da geri kalan 4.5 kilometrelik bölümde yol genişletme çalışmalarına başlamış, toplam 11.5 kilometre olan yolun tamamında düzenleme yapılacağı ifade edilmişti. 
Konu hakkında bilgi aldığımız Turgut Belediye Başkanı Salih Özen; “Yol güzergahı bizden önceki yönetim sırasında belirlendi. Bu nedenle çalışmalar sırasında ağaçların kesilmesine herhangi bir müdahale de bulunamadık. Söz konusu ağaçların büyük bölümü 10 ile 30 yaş arasında. Bu ağaçların mevcut yerinden kaldırılarak başka bir yere kaldırılması için gerekli makine ve teçhizat yok” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2013, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER