Yüksekokul Belediye Meclisinde

2009 yılında temeli atılan Yatağan-Dipsiz yolu Güney yakası mevkiindeki Yatağan Yüksekokul inşaatının durumu Yatağan Belediye Meclisi'nin 4 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirdiği Temmuz ayı toplantısına damga vurdu. Toplantıda konunun bir daha ki meclis toplantısına kadar çözüme kavuşturulması gerektiği belirtilirken, Madenler köyü yakınlarındaki Yatağan Belediyesi'ne ait 61 dönümlük arazinin Yüksekokul inşaatının tamamlanması için kullanılabileceğinin sinyalleri de verildi.

Yüksekokul Belediye Meclisinde
 Yapımı yılan hikayesine dönen Yatağan Yüksekokulu'nun Yatağan-Dipsiz yolu Güney yakası mevkiindeki binasının durumu Yatağan Belediyesi'nin 4 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirdiği Temmuz ayı meclis toplantısına damga vurdu.

Yaklaşık 1 saat süren toplantının büyük bölümü Yüksekokul inşaatının durumunun görüşülmesine ayrılırken, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık Belediye Meclis üyelerine seslenerek; “Belediyemizin girişimleriyle 2009 yılında Yüksekokul binasının temellerini attık. Ancak kaynak yetersizliği nedeniyle bina üzerindeki çalışmalar tamamlanamadı.

Bu konuda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü ile de görüşmelerimiz oldu. İlk etapta olumlu yanıt almış olsak ta şu an itibariyle Rektörlük katkılarıyla yapılabilecek bir çalışmaya onay verilmedi” dedi ve Yüksekokul inşaatının tamamlanarak hizmete girmesinin Yatağan için çok önemli olduğuna vurgu yaparak; “Okulun yeni binasında hizmete girmesi Yatağan'ın ekonomik gelişimi için önemli olduğu kadar sosyal gelişimi için de etkili olacaktır. Ne yazık ki Yatağanlı hayırseverlerimiz bunun pek farkına varabilmiş değil. Ancak bütün zorluklara rağmen Yüksekokul inşaatı ya bitecek ya bitecek. Bu amaçla bazı planlarımız var. Ağustos ayı Belediye Meclis Toplantısı'na kadar bu işi çözüme kavuşturmamız gerekli” ifadelerini kullandı ve inşaatın tamamlanabilmesi için sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katılımıyla oluşturulacak bir komisyonun gerekliliğine vurgu yaptı.

Söz konusu komisyonun oluşturularak, gerekli girişimlerde bulunulması Belediye Meclis Üyeleri'nin ortak kararıyla kabul edildi.

61 Dönümlük Arazi Yüksekokul Yararına Kullanılacak

Ayrıca toplantıda Belediyeye ait Madenler mevkiindeki 61 dönümlük arazinin Yüksekokul yararına kullanılabileceğinin gündeme getirilmesi dikkat çekti.

Özel bir şirketin arazi için teklifte bulunduğunu belirten Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık; “Yatağan Belediyesi olarak kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Söz konusu 61 dönümlük arazi üzerinde konut yapımı amacıyla teklif var. Bunun  karşılığında Yüksekokul inşaatının şirket tarafından tamamlanması ve bunun yanında belli bir miktarda dairenin belediyemize tahsisi söz konusu” dedi ve gerekli araştırmaların komisyon tarafından yapılacağını belirterek; “Ancak gerekli araştırmaları, kar-zarar hesabını yapmadan böyle bir işe girilmesi uygun değil. Bu nedenle oluşturulacak olan komisyon bir takım görüşmelerde bulunacak ve değerlendirme yapılacak. Ancak artık zaman kaybına tahammülümüz yok. Bütün bu değerlendirmeler 1 ay içinde yapılmalı” şeklinde konuştu.

Ayrıca toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları temsilcileri de, Yüksekokul inşaatının bir an önce tamamlanmasının gerekliliğine vurgu yaparlarken, binanın tamamlanması için sivil toplum kuruluşlarının gereken desteği vereceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2013, 18:42
YORUM EKLE