Yüzlerce kişinin tıka basa doldurduğu çadırda şimdi in cin top oynuyor!

30 Mart Mahalli İdareler Seçimi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılan özelleştirme ihalesine kadar geçen sürede, adeta ziyaretçi akınına uğrayan direniş çadırına, son zamanlarda kimsenin rağbet göstermemesi, dikkat çekiyor.

Yüzlerce kişinin tıka basa doldurduğu çadırda şimdi in cin top oynuyor!
 Hükümetin özelleştirme politikası kapsamında, Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nin, Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş yani YEAŞ olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devriyle birlikte Yatağan’daki direniş günleri, enerji ve maden işçilerinin bağlı bulunduğu Tes-İş ve Maden İş sendikaları öncülüğünde yapılan eylemlerle başlamıştı.

Direnişlerini, 306 gün önce Yatağan Termik Santrali önüne kurdukları direniş çadırıyla perçinleyen enerji ve maden işçileri, yaptıkları eylemlerle direniş çadırının adını hem bölgeye hem de tüm Türkiye’ye duyurmuştu. Hatta bu nedenle 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının bir ayağı da Yatağan’da düzenlenmişti.

306 gün içerisinde yapılan geniş çaplı eylemlerin odağı haline gelen direniş çadırı, aynı zamanda özelleştirmeye karşı işçilerin yanında olduğunu açıklayan siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da uğrak yeri geline gelmiş, temsilciler tarafından yapılan ziyaret sırasında ziyaretçiler tarafından özelleştirme süreci sona erene kadar işçilerle omuz omuza hareket edeceklerine dair mesajlar verilmişti.

Muhalefet partilerinin birçoğunun temsilciler düzeyinde ziyaret ettiği direniş çadırına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gibi üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiş, hükümetten ise sadece AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk tarafından işçilerin hal ve hatırlarını sormak için ayaküstü uğranılmıştı.

Tüm bu süreçlerin yaşandığı dönemin, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi ve özelleştirme ihalesinin yapıldığı tarihten önce yaşanması, bu tarihlerden sonra gerek siyasi partilerin gerekse sivil toplum kuruluşlarının direniş çadırına rağbet göstermemesi, enerji ve maden işçilerinin arasında homurdanmalara sebep olduğu öğrenildi.

İşçiler, sürecin bu noktaya gelmesindeki sebebe dair sorulara “Öküz öldü, ortaklık bozuldu” şeklinde yorumlarken, seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte özelleştirme karşıtlığının pabucunun dama atıldığını öne sürdüler.

Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının ise, özelleştirme ihalesinin yapılması nedeniyle YEAŞ’tan umudu kestiğini ve özelleştirmenin tamamlandığını düşündüğünü ifade eden işçiler, “İster siyasi partilerle, ister sivil toplum kuruluşlarıyla, ister esnaf ve halk desteğiyle, isterse de onlarsız, bizim için bir şey fark etmez. Bizim 10 ay önce başlattığımız mücadele, özelleştirme düşünceleri tamamen yok olana kadar devam edecektir. Burada verdiğimiz mücadele sadece bizim mücadelemiz değil, Yatağan’ın ve Muğla’nın mücadelesidir. Buna inanmayanları Soma ve Seyitömer’e davet ediyoruz. Orada yaşananlar, Yatağan’da olmasın diye uğraşıyoruz” söylemlerinde bulundular.

Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan’ı karşılayacaklar!

306 gündür süren direnişleri sırasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’ya yaptığı ziyaretlerde gerçekleştirdikleri eylemlerle adından sıkça söz ettiren Maden-İş ve Tes-İş sendikalarına bağlı maden ve enerji işçileri, son olarak da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Muğla ziyareti sırasında direniş çadırı önünde bir eylem gerçekleştirmiş, eylem nedeniyle güvenlik önlemleri kapsamında, Cumhurbaşkanı’nın konvoyu, direniş çadırına varmadan 500 metre geride Bozüyük yoluna yönlendirilmişti.

Enerji ve maden işçilerinin şimdi de, 10 Ağustos 2014 tarihinde birinci turunun yapılacağı Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde 6 Ağustos Çarşamba günü Muğla’ya gelecek olan Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitinginde de seslerini Erdoğan’a ve tüm Türkiye’ye duyurmaya çalışacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2014, 19:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali amca
ali amca - 7 yıl Önce

seçim öncesi chp lilerin akınına uğrayan çadıra şimdi niye gelmiyorlar. çünkü seçim yok oy avcılığı bir işe yaramıyor. herkes görsün bunların chp nin samimi olmadıklarını.

haydar
haydar - 7 yıl Önce

çadıra 30 mart öncesi koşan chp şimdide santrali alan firmaya koşar. acaba ne koparabilirim telaşı şimdiden başlamış durumda. ey işçiler yatağan chp sini iyi tanıyın. ve unutmayın

SIRADAKİ HABER

banner68