Zahire Pazarı Can Çekiyor

Zahire Pazarı Can Çekiyor

Zahire Pazarı Can Çekiyor

Yatağan'da 1950'li yıllardan bu yana kurulan zahire(tahıl) pazarı yok olmaya yüz tutmak üzere. Eskiden bir tarım kenti olan Yatağan'ın sanayileşmesiyle yaklaşık 60 yıldır kurulan zahire pazarı günümüzde sadece bir-iki tezgâhtan oluşuyor.

Arpa, buğday, yulaf, mısır gibi tarım ürünlerinin satıldığı Yatağan zahire pazarı can çekiyor. Yatağan'ın ilçe olmasıyla birlikte 1950'li yıllardan bu yana belediye binası arkasında çarşamba günleri kurulan zahire pazarına, günümüzde ancak birkaç vatandaş ürün getiriyor. Tarımın azaldığını ve vatandaşların hazır tohumlara yöneldiğini belirten zahire pazarında ürün satan Kafaca-Kaplancık Köyü'nden Hüseyin Nerkiz ve Yatağan'dan Ahmet Aslan; “Yatağan'da tarımın ilk sırada olduğu yıllarda bu pazar çok kalabalık olurdu. Vatandaşlar ürün almak için sıraya girerlerdi, şimdi ise halk tarımı bıraktı, sanayiye yöneldi, satışlar yok denilecek kadar azaldı. Çarşamba günleri buraya buğday ve mısır getiriyoruz, onlar da hayvan yemi olarak satılıyor. Tahıl pazarında getirdiğimiz ürünlere hiçbir rağbet kalmadı. Eskiden buraya Yatağan merkezden ve çevre köylerden onlarca kişi gelirdi. Alan da satan da işini görürdü. Temennimiz tarımın Yatağan'da yeniden eski parlak günlerine dönmesidir” şeklinde konuştular.

Yatağan Zahire Pazarı ile ilgili görüşünü aldığımız Araştırmacı-Yazar Tarcan Oğuz, pazarın 1950'li yıllarda Yatağan'ın ilçe olması ile kurulmaya başladığını belirte-rek; “eskiden zahire pazarında 4-5 esnafın sabit işyeri vardı. Bunların yanı sıra civar köylerden ve Yatağan mer-kezden de gelenler olur ve pazar çok hareketli olurdu. Bu pazarda sadece satış değil değiştirmeler de yapılırdı. Tahıl alan yağ verirdi. Yatağan'ın tarımdan sanayiye geçmesiyle tarımsal ürünlerin satıldığı bu pazara rağbet kalmadı. Günümüzde birkaç kişi ürün getiriyor, bu pazar nostaljik bir görüntü oluşturuyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68