ZAM TEKLiFiNE “KOMiK” YAKIŞTIRMASI

Cuma günü yapılan Türk İş Kamu TIS koordinasyonu kurulu toplantısında işçiye teklif edilen ücret işçi temsilcilerini tatmin etmedi. Teklif edilen birinci 6 ay için % 4, ikinci 6 ay için % 3 hakkında görüşlerini aldığımız Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin söz konusu rakamları “komik” tabiriyle eleştirdi.

ZAM TEKLiFiNE “KOMiK” YAKIŞTIRMASI
 Türk-İş Kamu TIS koordinasyonu kurulu toplantısında işçiye teklif edilen toplam % 7'lik artış sendikaları tatmin etmedi.

Toplantıda, ücreti 1.800 TL/Ay'ın altında olan işçilere, ücretleri 1.800 TL'yi geçmemek kaydıyla 150 TL/Ay iyileştirme yapılması, birinci altı ay zam O-ranı % 4, ikinci altı ay zam Oranı % 3 teklif edilirken, ikinci yıl için herhangi bir telif yapılmadı, sosyal yardımlara enflasyon oranında artış teklif edilmedi ve görüşme sonunda taraflar arasında anlaşma sağlanamadı.

Bir sonraki toplantının 19 Temmuz Cuma günü yapılacağı öğrenilirken, tasarı hakkında görüşlerini aldığımız Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, söz konusu teklifi “komik” tabiriyle eleştirdi ve; “ Hükümetin teklifi kabul edilemez bir tekliftir. İşçiye gelince nedense türlü bahanelerle zam verilmiyor. İşçiyle dalga geçercesine teklif veriliyor.

Maden İş kolu en ağır ve riskli iş kollarından birisidir. İLO dahi Madenciliğin riskleri bakımından özel bir sözleşme çıkarmıştır.

Bizler diğer iş kollarından farklı bir ayrıcalık istemiyoruz hakkımız olanı istiyoruz.

Madenci riski istiyoruz.

Ağır iş tazminatı, Vardiya zammı ve insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz.

Taleplerimiz doğrultusunda mücadele etmekte de kararlıyız” dedi.

Bilindiği üzere, toplu iş görüşmelerinin başlamasıyla beraber Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi, ücret adaleti sağlanması amacıyla posta yoluyla taleplerini ilgili makamlara da iletmiş, PTT önünde yapılan açıklamalarda; “TKİ 2011 yılında 511 milyon TL, 2012 yılında da 1 milyar TL kâr etmiştir.

Karlılıkta Kamu ve özel sektör içinde 10. sıradayız. Geli Müessesesi'nde 4 günlük çalışma ile bir aylık ücretler karşılanıyor, geri kalan 26 günlük çalışma devletin kasasına gelir olarak giriyor.

Bu rakamları gururla söylüyorsak bu çalışanların sayesindedir.

Ancak trilyonlarla ve yüz milyarlarla ifade edilen iş makinelerini kullanan, bakımını yapan, teknik ve idari işlerini takip eden işçi arkadaşlarımız asgari ücretin 1.2 katı ile 1.6 katı arasında ücret almaktadırlar. Türk-İş'in yaptığı araştırmaya göre ise 4 kişilik bir ailenin geçinebileceği ücret 3.260 TL dolayındadır.

Madenciler olarak işyerlerimizde ücret adaleti sağlanmasını, madenci riski verilmesini ve madencilerin hak ettiği ücreti almasını istiyoruz. Bu konuda öncelikli olarak Genel Müdürlüğümüz den destek istiyoruz.

Daha sonraki günlerde imza kampanyalarımız devam edecektir” denilmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2013, 19:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
zafer yaşar
zafer yaşar - 7 yıl Önce

Zammı maaş zayıf zammı yetmez

zafer yaşar
zafer yaşar - 7 yıl Önce

Okudum anladım tsk ederim slm

ali
ali - 7 yıl Önce

Askeri ücretle çalisanlari düşünün

ozmanoo
ozmanoo - 7 yıl Önce

Bu isi sadece genel mudurluk duzeltebilir 2007 de oldugu gibi

SIRADAKİ HABER