Zarar gören fıstık çamları, onların elinde hayat buluyor

Yatağan ilçesindeki iki ahşap ustasının ellerinden çıkan eşyalar, vatandaşların ilgisini çekiyor. Zarar gören ağaçlardan elde edilen ahşap malzemeler, 40 lirayla 600 lira arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.

Zarar gören fıstık çamları, onların elinde hayat buluyor

Yatağan ilçesinin Katrancı ve Turgutlar mahallelerinde yaşayan yörenin son ahşap ustaları, zarar gören veya yıkılan ağaçlardan birer sanat eseri haline gelmiş mutfak eşyaları üretiyorlar. Özellikle pandemi sürecinde üretimin ve talebin arttığını belirten ahşap ustaları, Türkiye’nin dört bir yanından sipariş aldıklarını söyledi.

Ustalardan 50 yaşındaki Turgut Atay, ahşap ustalığını babasından öğrendiğini belirterek, “Babam 1960’larda bu mesleği icra ediyordu. Burada ürettiği ahşap malzemeleri çevredeki şehirlere götürerek satıyordu. Ben de bu zanaatı kendisinden öğrendim. 1997 yılında da buradaki bir ağacın yıkılmasıyla  birlikte bir şeyler üretmeye başladım. Ot teknesi, hamur teknesi, şırapma gibi ürünleri sipariş üzerine kavuk keseriyle yapıyorum. Türkiye’nin dört bir yanından sipariş alıyorum. 150 liradan başlayıp 400 liraya varan fiyatlarla satışını gerçekleştiriyorum” diye konuştu.

58 yaşındaki Hüseyin Arık ise, “1993 yılında ahşap ustalarından birisinin yanına ziyarete gitmiştim. Yaklaşık yarım saat süren ziyarette biraz ‘göz hırsızlığı’ yaparak, ‘ben bu işi yaparım’ dedim. Sonra denemeler yapmaya başladım ve güzel işler çıkardım. Daha sonra kendimi geliştirerek su bardağı, dibek, kürek, ayran kovanı, sarımsak tabağı, ağaç sinisi, attargeç, hamur teknesi ve yaba gibi eşyalar yapıyorum. İhtiyacı olanlar benimle iletişime geçiyor, ben de o doğrultuda siparişi hazırlıyorum. Birkaç saat içerisinde siparişlerini hazır etmiş oluyorum. Ürünlerim, 40 ile 600 lirası arasında fiyatlarla alıcı buluyor. Kendim aslen kahvecilik yapıyorum. Pandemi sürecinin bana bu konuda büyük katkısı oldu. Evde geçirdiğim zamanın büyük bir çoğunluğunda ahşap işleri yaptım ve farklı eşyalar üretmeye çalıştım” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68