Zeytin ve zeytinyağındaki kalite artacak!

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı arasında yapılan protokolle “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” verilecek. Bu eğitimle, ilçedeki zeytin ve zeytinyağı kalitesinin artması hedefleniyor.

Zeytin ve zeytinyağındaki kalite artacak!

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi”, Güney Ege Kalkınma Ajansı 2017 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulundu.

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) arasında, Yatağan ilçesindeki zeytin ve zeytinyağı kalitesinin arttırmak için “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” protokolü imzalandı.

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Müdür Vekili İsmail Hakkı Yüksel ile GEKA arasında “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” projesi için GEKA Muğla ofisinde protokol imzalandı.

Protokol kapsamında, Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi ile Yatağan’da zeytin ve zeytinyağı üreten, kullanan ve tüketenlerin üretim, hasat, işleme, saklama ve kaliteli zeytinyağını seçme konularında eğitilerek, daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretilmesi ve kaliteli ürün talebinin artması hedefleniyor. Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimlerine hem üretici hem de tüketicilerin katılımları ile kaliteye önem veren her iki grubun bir araya gelmesi sağlanacağı bildirildi.

Şubat ayında başlayacak olan 100 kişilik planlanan eğitim sayesinde üretim, hasat, işleme, saklama ve kaliteli zeytinyağının tadımı sayesinde Yatağan’da daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretilmesi ve kaliteli ürün talebinin artması planlanıyor.

Eğitime katılmak isteyen çiftçilerin Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerektiği öğrenildi.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 07:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56