19 Ağustos 2018 Pazar

Yatağan Termik Santrali’nde can telaşı

Zeytinyağında iki altın madalyalının buluşması

Zeytindostu Derneği tarafından Gaziantep’te düzenlenen Zeytinyağının Oscarları yarışmasında Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü ile Milaslı zeytinyağı üreticisi Münir-Seçil Tireli’nin üretimi olan zeytinyağları altın madalya kazanmıştı.

24 Temmuz 2018 Salı 08:40
Bu haber 199 kez okundu
Zeytinyağında iki altın madalyalının buluşması
Seçil Tireli ve eşi Münir Tireli Ankara’da çeşitli bakanlıklarda uzman olarak görev yapıyorlar. Onlar birer zeytin dostu ve zeytinyağı sevdalısı. Tatil için Milas’a geldiklerinde, aynı yarışmada altın madalya kazanan Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörü Yüksel Akın’ı ziyaret ederek, memecik zeytinyağı ve zeytinyağı kültürü üzerine konuştular. Zeytinyağı üzerine içten ve samimi karşılıklı sohbette, maden sahalarından ödüllü zeytinyağının nasıl elde edildiği üzerine, Maden Direktörü Akın, ziyaretçilerine bilgi verdi.

Tadım panelisti olarak kendini geliştirmeye çalıştığını belirten Seçil Tireli, toplumda zeytinyağı kullanma alışkanlığı yaratmak için Ankara’da, tadım paneli etkinlikleri düzenlediklerini, soğuk sıkım memecik zeytinyağının çevrelerinde çok büyük beğeni kazandığını ifade ederek şunları söyledi:  Zeytindostu Derneği'nin düzenlemiş olduğu 11. Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması'nda, Münir Dedemizin diktiği, tenekelerle su taşıyarak büyüttükleri zeytin ağaçları bize altın madalya getirdi. Bu zorlu süreçte bize destek veren ailelerimizin, arkadaşlarımızın katkısı olmasaydı bu şifa deposu olmazdı. Günün birinde ülkemizin polifenolu yüksek zeytinyağlarını hep birlikte tüm dünyaya taşıyabilmeliyiz” dedi. Tireli ailesi, ayrıca kendi markalarını yaratmak için marka başvurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Maden Direktörü Yüksel Akın, ödüllü zeytinyağının dekapajı yapılan maden sahalarından zarar vermeden sökülen ve dolgu sahalarına dikilen zeytinlerden elde edildiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Zeytin bizim için çok değerli bir ağaç. Enerji üretimi amacıyla maden çıkarılan sahalardan sökülen hiçbir zeytin ağacını telef etmiyoruz. Onları, dolgu alanlarına dikiyoruz. 1995’den bu yana dolgu alanlarına 46 bin zeytin ağacı diktik. Bu zeytinlerden elde edilen yağlarımızdan daha önce bronz madalya almıştık. Bu sene de altın madalya ile ödüllendirildik. Gelecek yıllarda da zeytinle dostluğumuz sürecek, ödüllü zeytinyağı üretimlerimiz devam edecek.”

Karşılıklı zeytin ve zeytinyağı sohbetinden sonra Akın, misafirine altın madalya ödüllü zeytinyağından hediye etti.

Haber Merkezi

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV