“Zeytinyağının er meydanında” 104 numune yarıştı

Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 11. Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın Duyusal Analiz Toplantısı, Muğla’nın Menteşe ilçesinde gerçekleştirildi. Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ertür, “Bu etkinliğimizi uzun yıllardır ‘zeytinyağının Oscarları’ olarak ifade ediyoruz. Bazıları da burası için ‘zeytinyağının er meydanı’ diyor” dedi.

“Zeytinyağının er meydanında” 104 numune yarıştı
Zeytinyağı üreticileri tarafından “Zeytinyağının Er Meydanı” olarak adlandırılan Zeytindostu Derneği Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın Duyusal Analiz Toplantısı, Muğla’nın Menteşe ilçesinde düzenlendi.

Menteşe ilçesinde Muğla Ticaret Borsası’nda Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenen 11. Zeytinyağı Kalite Yarışması’nın Duyusal Analiz Toplantısı’nda 104 numune, 24 jüri üyesi tarafından değerlendirildi.

Isı ve ses yalıtımlı odada gerçekleştirilen yarışmada, özel bardaklara konulan zeytinyağları, uzman tadımcılar tarafından önce koku, daha sonra ise tadılarak derecelendirildi.

Yapılan derecelendirmeye göre numuneler, premium, altın, gümüş ve bronz olarak listelendi.

Yarışma sonucunda dereceye giren yağların önümüzdeki günlerde açıklanacağı ve ödüllerin Gaziantep’te düzenlenecek törende sahiplerine verileceği öğrenildi.

Zeytinyağının şampiyonlar ligi

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ertür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 11’incisini düzenledikleri yarışmaya bu yıl 104 numunenin katıldığını ve bunun kendileri için bir rekor olduğunu söyledi.

Türkiye’de zeytinyağını belirli kıstaslara göre hazırlayan üreticilerin gözlerinin şuan Muğla’da olduğunu vurgulayan Ertür, “Bu etkinliğimizi uzun yıllardır ‘zeytinyağının Oscarları’ olarak ifade ediyoruz. Bazıları da burası için ‘zeytinyağının er meydanı’ diyor. Burada varmak istediğimiz sonuç, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kaliteli zeytinyağı üretimini teşvik etmek, bir yandan da bu yağların kalitelerini belirlemektir. Bu yarışma sayesinde ‘zeytinyağının şampiyonlar ligi’nde kim, yerel liglerinde kimin oynadığını belirliyoruz” diye konuştu.

Ertür, zor bir süreçle hazırlanan zeytinyağlarının yine zor bir süreçle derecelendirildiğini kaydederek, “Burada, sızma zeytinyağı kriterlerini öncelikle sağlamış numunelerde, meyvemsilik, acılık ve yakarlık ve zeytinyağındaki olumlu özellikleri irdeliyoruz. Zeytinyağları bazen farklı aromaları da barındırabiliyor. Bu çeşitliliğe sahip, tadı, lezzeti ve aroması kalıcı hangi numuneler varsa bunlar daha üst gruplarda değerlendiriliyor. Premium, altın, gümüş ve bronz olarak bu yağları sınıflandırıyoruz” dedi.

Duyusal anlamda kusursuzlar işaretleniyor

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş da, Muğla’da düzenlenen yarışmada, Türk zeytinyağı üreticilerinden uluslararası standartların üstünde ürün üretebilenlerin onurlandırıldığını söyledi.

Zeytinyağı tadım yarışmasının zeytinyağının en önemli üreticilerinden Muğla’da düzenlenmesinin güzel bir tesadüf olduğunu belirten Totoş, “Türkiye’de, ‘ben belli kalitelerin üzerine çıkabildim’ diyebilen herkesin katılabildiği bir yarışmada tadım jürisi toplanıyor. Duyusal analiz yeteneği olan, bu konuda bilgi sahibi olan, ulusal ve uluslararası eğitimlere katılmış zeytinyağı tadıcıları tarafından Türk zeytinyağları onurlandırılacak. Duyusal anlamda kusursuz olanların işaretleneceği bir toplantı olacak” dedi.

Yarışmanın jüri üyelerinden tadım uzmanı Serdar Öçten Ünsal ise, zeytinyağına emek verenlerin bu emeklerinin karşılığını aldığı yarışmanın sonuçlarının ileriki günlerde açıklanacağını söyledi.

Ünsal, dereceye giren zeytinyağların sahiplerinin Gaziantep’te düzenlenecek törende ödüllendirileceğini belirterek, “Buradaki amaç, Türkiye’deki zeytinyağındaki kalite artışı sağlamaktır. Tüketiciye daha sağlıklı ve kaliteli zeytinyağların ulaştırılmasını hedefliyoruz. Zeytinyağı markalarının bilinirliğini sağlamak için de bu yarışmaları düzenliyoruz” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68