Zeytinyağının gurmesi olacaklar

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ve Genel Sekreterliğini Atilla Totoş’un yaptığı Zeytin Dostu Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi” Yatağan’da gerçekleştirildi.

Zeytinyağının gurmesi olacaklar
 MUTSO tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen "Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitim" projesi çalışmaları kapsamında, Muğla genelinde çok sayıda vatandaşa, 8 ayrı konuda zeytinyağının üretimi ve tüketimindeki püf noktaları anlatılarak kaliteli zeytinyağı üretiminin ve bilinçli tüketimin sağlanması hedeflenerek eğitim veriliyor.

Eğitimin Yatağan ayağı pazar günü Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenirken, toplantıya MUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Murat Can, MUTSO Yatağan Temsilcisi Yiğit Özdemir, Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, zeytinyağı fabrika sahipleri ile vatandaşlar katıldı.

MUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Can, yaptığı açıklamada, GEKA 2014 yılı destek programında kapsamında “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi Projesi” başvurusunun onaylandığını ve destek almaya hak kazandığını belirterek, şunları söyledi: “Proje kapsamında eğitimler MUTSO koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek. Eğitimde asıl amaç, zeytinyağının üretimi ve tüketimindeki püf noktalara dikkat çekerek kaliteli zeytinyağı üretim ve tüketimi için farkındalık yaratmak. Zeytinyağı tadımında uzman kişilerin vereceği eğitimler ile Muğla'da üretilen zeytinyağını daha kaliteli hale getirmek için katılımcılar bilinçlendirecektir.”

Zeytin Dostu Derneği Genel Sekreteri Atilla Totoş ise ülkede şu an 150-200 bin ton civarında zeytinyağı üretimin gerçekleştiğini, önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu üretimin 600 bine çıkarılmasının beklediğini ileri sürdü. Muğla'nın zeytinyağı üretiminde Türkiye'de dördüncü sırada yer aldığını kaydederek, “Muğla yılda yaklaşık 30 bin ton zeytinyağı üretiyor. Zeytinyağı oranında dünya bu bolluğu bulamazken, biz pehlivanlarımıza sürecek kadar bir bolluğa sahibiz. Türkiye'de 60 çeşit zeytin çeşidi arasında en çok dikilen tür ise Memecik cinsi zeytindir. Bunun da çıkış noktası ise Muğla'dır. Ancak çiftçimiz eğer sağlıklı bir zeytinyağı üretmek istiyorsa topladığı zeytini çuvalla değil kasa ile taşımalı. Ayrıca bunun yanında zeytinleri temiz fabrikalarda sıktırmalılardır. Aksi takdirde sağlıklı zeytinyağı elde edemez” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Totoş, proje kapsamında TÜBİTAK ve MUTSO ile birlikte çalıştıklarını dile getirerek, “Buralarda elde ettiğimiz kazanımları halkımıza yansıtmak istiyoruz. Dünyada meyveden elde edilen tek yağ olan zeytinyağının insan sağlığına olumlu etkileri var. Ama doğru şekilde hazırlanırsa ve doğru tüketilirse bu mümkün oluyor. İşte bu doğru hazırlama ve tüketim sürecini biz insanlarımıza aktardığımızda bazı rahatsızlıkların oluşmadan engellendiğini göreceğiz. Bazı rahatsızlıklarında çok daha rahat tedavi edilebildiğini göreceğiz. Çünkü zeytinyağı ilaç benzeri etkiler gösterir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68