“Zeytinyağının litre fiyatı 50 lirayı bulabilir”

Yatağan’da bu yıl etkili olan kuraklığın boyutu, ilçedeki zeytin üreticilerini tedirgin etmeye devam ediyor. Yaklaşık 4 yıldır ağaçlarından beklenen verimi alamayan çiftçiler, üretimin az olacağını belirtirken, üretimin az olması nedeniyle önümüzdeki yıl zeytinyağının litre fiyatının 50 lirayı bulması bekleniyor.

“Zeytinyağının litre fiyatı 50 lirayı bulabilir”

Yatağan ilçesindeki zeytin ağaçlarında kuraklığa bağlı yaşanan verim kaybı üreticiyi tedirgin ediyor. Yatağan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kuru, zeytin çiftçilerinin 4 yıldır verim alamadığını belirterek, üreticilerin verimli zamanlara göre 6’da 1 oranında ürün alabildiğini söyledi.

İlçedeki kuraklık nedeniyle çiftçinin faaliyetlerini yürütmekte sorun yaşadığını belirten Kuru, “Aşağı yukarı 4 yıldır ağaçlarımızda zeytin yok. Her sene araştırılacak deniyor fakat araştırma yapılmadığı için bilimsel olarak bunun sebebine ulaşılamadı. Kimisi santralden kaynaklandığını söylüyor. Ama santral 4 yıldır faal değil. Kimisi ise Çine Adnan Menderes Barajı’nın su tutması ve çevreye yapılan çok sayıda gölet ve barajın bölgenin iklimini değiştirmesinden kaynaklandığını savunuyor. 2017 yılında, rahmetli eski başkanımız Şenyüz Buğday, İzmir’deki üniversitelerden hocalar getirterek vatandaşlarımızla bir araya getirdi. Ama onlar da tam tanıyı koyamadılar. Bu konu ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüteceği bir çalışmayla çözülebilir” diye konuştu.

Kuru, çiftçinin elinden geleni yaptığını kaydederek, “Çiftçiler gübrelerini atıyor. Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanlarının tavsiye ettiği ilaçlar ağaçlara veriliyor. Vatandaşlar gerekeni yapıyor ama ne yazık ki karşılığını alamıyor. Bu sene çok ümitliydik. Geçen yıl çiçekler kuruduğu için verim olmamıştı. Bu sene yağmur da olmadı, sıcak da olmadı yine olmadı. Ama bazı bölgelerde sorun olmadığını gözlemliyoruz” dedi.

Zeytinyağındaki üretimde başı çeken Yatağan’da artık zeytinyağı üretilemez hale geldiğinin altını çizen Kuru, “Yatağan ve Milas bölgesi, tütüncülüğün bitmesiyle birlikte zeytinciliğe yöneldi. Zeytincilik, bölge çiftçisinin en önemli geçim kaynağıdır. 4 yıldır da zeytin ağaçları meyve vermeyince, çiftçimiz kara kara düşünmeye başladı. Benim bile 5 dönüm zeytinliğim var, ben 3 yıldır zeytinyağını parayla dışarıdan alıyorum. Meyve vermesi için her şeyi yaptım. Ama yine de olmadı” diye konuştu.

Kuru, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Verimli zamanlara kıyasla, çiftçilerimiz ancak 6’da bir oranında yağ alabiliyor. Bu durum bu sene için de geçerli olacak gibi geliyor. Geçen yıl üretimin fazla olmaması nedeniyle yaş fiyatları 35 lirayı bulmuştu. Bu yıl da benzer bir tabloyla karşılaşırsak, zeytinyağının litre fiyatı 50 lirayı bulabilir. Bu konuyla ilgili olarak Yatağan Tarım ve Orman Müdürlüğüyle görüşeceğiz. Daha sonra ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğüyle görüşeceğiz. Umarım kendileri bir çalışma yürütürler, çünkü çiftçilerimiz bu konunun çözüme kavuşturulmasını istiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68