18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

Zeytinyağınızın kalitesi için İMECE’ye yönelin

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Yatağan ilçesinde zeytinyağı tadım eğitim verildi.

30 Mart 2018 Cuma 08:48
Bu haber 693 kez okundu
Zeytinyağınızın kalitesi için İMECE’ye yönelin

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı(GEKA) işbirliğiyle, GEKA’nın 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan “Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi Veriyoruz” projesi kapsamında Yatağan ilçesinde zeytinyağı tadım eğitimi verildi.

Eğitim öncesinde konuşan Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Hakkı Yüksel, zeytin ve zeytinyağının önemine vurgu yaptı.

Zeytinyağının Yatağan’ın en önemli değerlerinin başında geldiğini aktaran Yüksel, zeytinciliğin gelişebilmesi bu eğitimlerin düzenlendiğini belirterek, “Zeytinyağı konusunda çok gerideyiz. Zeytinimiz, bahçelerimiz ve yetişmiş ağaçlarımız var ama biz bunlardan kaliteli yağ elde edemiyoruz. Amacımız, kaliteli yağ elde etmek ve yağımızı 15 liraya satmak yerine 50-60 liraya ihraç etmektir. Bunun için bu eğitimi düzenledik. Bu konudaki eğitimlerimiz sürecek. Bu eğitimlerin ardından inşallah üreticiler bilinçlenecek” dedi.

Yüksel, ilçedeki fabrikaların iyi durumda olduğunu fakat bu fabrikalara giden zeytinyağı üreticilerin hatalar yaptığını ileri sürerek, “Çiftçilerimiz fabrikaları yönlendirmelidir. Hijyen kurallarına uyulmayan tesisler var ve bu kurala uymayanlar da genellikle üreticiler. Bu, elimizdeki altını hurdaya çevirmektir. Bu eğitimler sayesinde, fabrikaya gittiğinizde ‘şu derecede, soğuk sıkım, içeriye insan girmemesini, hijyen kurallarına uyulmasını istiyoruz’ diyeceksiniz. Bir dahaki toplantıya zeytinyağı fabrikalarının sahiplerini de çağırmayı düşünüyorum. Bu eğitimlere onlar da katılsın, vatandaşların demek istediğini onlar da anlasınlar” diye konuştu.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş ise, zeytinyağı üretiminde yaşanan sorunlara değindi.

Üreticilere ders niteliğinde bilgiler veren Totoş, ürün hasat işlemlerinin kısa sürmesinin kaliteyle doğru orantılı olduğu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Zeytinyağı üretimindeki en büyük sorunumuz, günde 2 çuval toplayan çiftçilerimizdir. Bunu değiştirmenin bir yolu var. İsterseniz bunun üzerine yoğunlaşırız. İMECE dediğimiz çalışmayı yeniden hayatımıza sokarız. İMECE yaparsanız ürün son derece hızlı değişir. Ürün değiştiğinde de fabrika sahibine bir şey deme şansınız olur. Hedefli iş yaptığınız için fabrikaya isteklerinizi sıralayabilirsiniz. Ama günde 2 çuvalla zeytinini 45 gün toplayıp gelen insanlar tanıyorum. Siz kendinize böyle bir kötülü yapıyorken fabrika sahiplerinin de size iyilik yapma şansı kalmıyor. Bozulmuş bir ürünü kaliteli hale çevirmek için rafine edilmek gerekiyor ama rafine edildiği zaman da o yağ, bizim aradığımız yağ olmuyor. O yüzden fiyatları hiç de düşündüğünüz gibi olmayan bir yağ oluyor.”

Konuşmaların ardından Zeytindostu Derneği Genel Sekreteri Dilşen Oktay, Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş, Denetleme Kurulu üyeleri Ferudun Kaykı ve Cemal Savaşlı tarafından zeytinyağı tadım eğitimi verildi.

Verilen eğitimin ardından katılımcılara sertifika verildi.

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV