Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi’nde seçim heyecanı

Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi 7. Olağan Genel Kurulu’nda Uluhan Korkut ile Süreyya Can listeleri yarıştı. Seçim sonucunda, mevcut Şube Başkanı Uluhan Korkut güven tazeledi. Korkut’un listesinde, Yatağan Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Cengiz Özsoy da yer aldı.

Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi’nde seçim heyecanı
 Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi 7. Olağan Genel Kurulu, 27 Aralık 2015 Pazar günü şube hizmet binasında gerçekleştirildi.

İki liste halinde gidilen seçimde, mevcut şube başkanı Uluhan Korkut ile Süreyya Can’ın listeleri yarıştı. 755 üyeli şubenin seçimindeki oy kullanma işlemlerinin ardından, oy sayım işlemine geçilirken, Korkut’un listesi 201, Can’ın listesi ise 109 oy aldı.

Olağan Genel Kurul’da konuşan Şube Başkanı Korkut, Türkiye için sosyal ve ekonomik bakımdan en önemli sektörlerin başında tarımın geldiğini, tarım sektörünün de giderek daha önemli hale geldiğini söyledi.

Korkut, IMF ve Dünya Bankası tarafından uygulatılan politikalarla tarımsal destekleme sisteminin bütünlüğünün bozulduğunu ve Tarım Satış Kooperatiflerinin işlevsiz hale getirildiğini savunarak, şunları söyledi:

“TÜİK tarafından 2013-2015 döneminde tarım sektörünün gelişme hızı sırasıyla %3,5; %-2,l ve son 6 ay için de %5,2 olarak açıklanmıştır. Bu rakamlar, tarımda çizilmeye çalışılan pembe tablonun gerçekçi olmadığını göstermektedir. Çiftçiler, köylüler, yetiştiriciler, süt üreticileri, kısacası tarımın her kesimi kan ağlamaktadır. Girdi fiyatları sürekli artarken, ürün fiyatları yerinde saymakta, verilen destekler ise yetersiz kalmaktadır. Sonuçta banka kredisiyle ayakta durmaya çalışan, borcunu ödeyemediği için tarlasına bankalar tarafından el konulan üretici sayısı her geçen gün artmaktadır. Sorunların çözümü için adım atması beklenen hükümetin, kendi üreticisini destekleyerek üretimi artırmak yerine, ithalat yapmayı tercih etmesi ise sıkıntıların daha da büyümesine neden olmaktadır.”

Tohum, gübre, ilaç ve akaryakıt gibi temel girdilerde dışa bağımlılık ve yüksek fiyatlı olması nedeniyle tarımın bir kıskaç içerisinde olduğunu öne süren Korkut, “Bu memleketin geniş toprakları, zengin ekolojik olanakları ve çok sayıda nitelikli teknik personeli, tarım sektörünün bugün içinde bulunduğu sorunlu tabloyu, üreten ve hakça bölüşen yeni bir tabloya dönüştürmek için yeterli zemine sahiptir. Türkiye, tarım sektörüne gereken kaynağın aktarılması, etkin kamu yönetimi ve doğru politikaların uygulanması halinde açığı olan tarımsal üretimini birkaç yıl içinde kapatabilecek bir ülkedir. Ziraat Mühendisleri Odası bu hedefe ulaşabilmek için üzerine düşen katkıyı yapmaya her zaman hazırdır” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi 7. Olağan Genel Kurulu’nun ardından yeni yönetim, şu isimlerden oluştu:

Uluhan Korkut, Ünal Kiraz, Hayal Demirhan, Ali Şimşek, Cengiz Özsoy, İskender Kıy ve Selvan Erçin Türköz.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68