Ziraat Odasında Seçimler Yapıldı

Yatağan Ziraat Odası Seçimli Olağan Genel Kurulu 14 Şubat 2015 Cumartesi günü Ziraat Odası Hizmet Binası'nda yapıldı. 2listenin yarıştığı seçimli olağan genel kurul-da delegelerin çoğunluğu tercihlerini Şenyüz Buğday'ın listesinden yana kullandılar.

Ziraat Odasında Seçimler Yapıldı
 7300 üyesi ile Yatağan'ın en büyük sivil toplum örgütü olan Yatağan Ziraat Odası'nın 26. Olağan Genel Kurulu 14 Şubat 2015 Cumartesi günü yapıldı. Genel Kurulda seçimlere Mevcut Başkan Şenyüz Buğday ve Emekli Öğretmen Cavit Turgut'un liste başı oldukları 2 liste ile gidildi. Yapılan seçimli olağan genel kurulda 14 Aralık 2014 Pazar günü Yatağan merkez ve mahallelerde yapılan seçimler ile belirlenen delegeler oy kullandılar. 50 delegenin oy kullanımı ile yapılan seçimlerde delegelerin çoğunluğu tercihlerini Şenyüz Buğday'ın listesinden yana kullandılar. 
Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan Seçimli Olağan Genel Kurulda açılış konuşmasını yapan Başkan Şenyüz Buğday; “Değerli misafirlerimiz öncelikle geldiğiniz için teşekkür ediyorum. 1964 yılında Yatağan'da kurulan odamız kurulduğu günden bu yana çiftçilerimize hizmet etmeye devam etmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da odamız hizmet odaklı olarak çalışmaya devam edecektir” dedi.
Başkan Şenyüz Buğday'ın açılış konuşmasının ardından divan oluşturuldu. Divan, Başkan Asım Demirel, Başkan Vekili Aziz Girgin, Katip Musa Kayar ve üye Necip Doğru'dan oluştu. 
Divan heyetinin oluşturulmasının ardından gündemdeki maddelerin görüşülmesine geçildi. Genel kurula katılan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Yatağan Ziraat Odası'nın eski hizmet binasının günümüz koşullarına uygun bir yer olmadığı, Şenyüz Buğday'ın başkan seçilmesinden sonra yeni hizmet binası, zirai araç gereçlerin alınması gibi birçok hizmet yapıldığını belirtti. Yapılan hizmetlerden sonra Ziraat Odası'nın günümüzde tam anlamıyla kişilik kazandığının altını çizen Başkan Işık; “Bizler şuana kadar ziraat odası ile iç içe çalıştık. Özellikle belediyemizin ziraat odasına tahsis ettiği orta ova mevkiindeki arazi konusunda olumlu çalışmalar yaptık. Bu çalışmadaki amacımız Yatağan'a önemli katkılar sağlamaktı. Yaptığımız ortak çalışma ile Yatağan'a seracılık gibi çok önemli bir katkı sağladığımızı düşünüyorum. Bundan sonra da Yatağan'ın faydasına olacak olan bu faaliyetlerde çalışmalarımız devam edecektir” şeklinde konuştu.
Gündem maddeleri arasında olan geçmiş 4 yıllık gelir giderler ve 2015-2018 yılları tahmini bütçesi üzerinde görüşüldü. 2011-2015 yılları arasında 421.134,72 TL geliri olan odanın gideri ise 429.025,46 TL'de oldu.
Gündem kapsamında yaptığı faaliyetler hakkında konuşan Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday; “7300 aktif üye ile Yatağan'ın en büyük sivil toplum kuruluşu olarak önemli çalışmalar yaptık. Kısıtlı imkânlarımıza rağmen odamız için yeni hizmet binası yaptık, üyelerimizi merdiven basamaklarında beklemekten kurtardık. Bununla yetinmeyip çiftçilerimiz için daha neler yapabiliriz diye düşünerek çalışmalarımıza devam ettik. Yatağan'da seracılığın yapılabileceğini kanıtladık. Odamıza çiftçilerimizin kullanması için lazerli tesfiye makinası, taş toplama ekipmanı ve bir adet traktör aldık. Bunlar halen daha çiftçilerimizin hizmetindedir. Bundan sonra da amacımız Termik Santralin sıcak suyundan faydalanarak Antalya için Demre neyse Muğla için de Yatağan'ı aynı konuma getirmektir. Her koşuluyla uygun olan Yatağan'ı bir seracılık kenti yapmak için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Yatağan Ziraat Odası Başkanı Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda konuşan ikinci liste başı olan Emekli Öğretmen Cavit Turgut, Şenyüz Buğday'ın konuşmasının ardından salondan ayrılan siyasilere tepki gösterdi. Kendisinin emekli bir öğretmen olmasının yanı sıra bir çiftçi olduğunu ifade eden Turgut; “Gönül isterdi ki bu genel kurul daha iyi, daha ferah bir ortamda yapılabilseydi. Sizlere söz veriyorum ki ben ve ekibim göreve gelirsek odayı daha iyi seviyelere taşıyacağız. Böyle küçücük bir ortamda tıkış tıkış bir genel kurul yapmayacağız. Şölen havası içinde yapacağız. Ben 27 yıl öğretmenlikten sonra doğuştan gelen mesleğime geri döndüm. Ben çiftçinin kendisiyim, sizlerin sorunlarını çok iyi biliyorum. Bugüne kadar odamıza hizmet edenlere, özellikle bundan önceki yönetime çok çok teşekkür ediyorum. Çünkü onlar yaptıkları ile hizmetin fitilini ateşlediler. Ben ve ekibim ise o fitildeki ateşi bir meşaleye çevirmeye talibiz. Bugüne kadar olduğunun aksine tüccar zihniyeti ile değil, hizmet etme zihniyeti ile hareket edeceğiz. Yol göstericimiz hizmet zihniyeti olacak. Odaya kazandırılan alet ve ekipmanlar çok güzel şeyler fakat yüksek fiyata çalıştırılması yanlış bir zihniyet. Yüksek fiyatlar nedeni ile çiftçilerimiz tarlasındaki taşları toplatamıyor. Kar amacı güdülmesi tüccar zihniyetinin ta kendisidir. Ben ve ekibim bu tutumdan uzak duracağız. Buna söz veriyoruz. Yapacaklarımız bunlarla sınırlı değil, Yatağan'da tarımın gelişmesi için ekibimle beraber özveri ile çalışacağız. Destekleriniz için tüm delegelere teşekkür ediyorum” dedi.
26.sı gerçekleştirilen olağan genel kurula Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Ali Tekin ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek ve parti yönetimi, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Serkan Alpözen,  Muğla'dan bazı ilçelerin ziraat odası başkanları, oda, sendikası ve sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ile delegeler katıldılar.
Yapılan konuşmalarından ardından seçimlere geçildi. 50 delegenin tamamının oy kullandığı seçimlerde delegelerin çoğunluğu tercihlerini mevcut başkan Şenyüz Buğday'ın listesinden yana kullandılar. Seçimlerde Şenyüz Buğday'ın başında bulunduğu liste 27 oy alırken, Cavit Turgut'un listesi ise 23 oy aldı.
50 delegeden 27'sinin oyunu alan liste ise; Şenyüz Buğday, Hilmi Kibar, Süleyman Kuru, Yücel Arık, Yüksel Berberoğlu, Ekrail Öztürk, Metin Olgun, Necati Uysal, Mustafa Çakmak, Yusuf Kaptan, Talat Özdemir, Mehmet Algın, Etem Özen, İlhan Çakır, Murat Şahin, Yüksel Dere, Ekrem Fındık, Günal Mavi, Salih Yalçın, İhsan Türkmen, Mustafa Fındık'tan oluştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68