Zor soruyu cevaplamadı

Geçtiğimiz Cumartesi günü ilçemizi ziyaret eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, gazetemiz Genel yayın Yönetmeni Cavit Yıldırım’ın “sayın genel başkanım CHP Muğla’da ön seçim mi yapacak, atama mı, bu konuda bilgi kirliliği yaşanıyor” sorusuna “burası yeri değil, henüz kesin bir karar çıkmış değil, toplanır karar veririz ve açıklarız” demekle yetindi. Öte yandan Yeşilbağcılar Beldesi’ndeki karşılamanın ardından Yatağanda hiçbir CHP bayrağının alanda olmaması da dikkat çekti.

Haber - Fotoğraflar - Kamera: Cavit YILDIRIM, Yasin KOZCU, Mehmet KÜÇÜK

Milas'taki temasların ardından Yeşilbağcılar Beldesi'ne geçen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 9 ay sonra kapanacak olan beldenin yeni yaptırılan belediye hizmet binasını ve Yatağan Belediyesi tarafından restore edilen 150 yıllık tarihi konağın açılışını yaptı.

Yatağan Termik Santrali'nin kömür rezervlerinin üzerinde kurulu olduğu için istimlak edilen ve yeni yerleşim yerine taşınan Yeşilbağcılar Beldesi'ni ziyaret eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, belediye tarafından yeni yerleşim alanında hizmete sokulan belediye binasının ve belde meydanında yaptırılan Atatürk Anıtı'nın açılışını gerçekleştirdi. Yeşilbağcılar Belde Belediye Başkanı Ertaf Cicili'den belde hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu'nu Turgut ve Bozarmut beldelerinin AK Partili Belediye Başkanları Salih Özen ve Dursun Karşıalan da karşıladı ve birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Yeşilbağcılar Beldesi'ndeki açılışın ardından Yatağan Belediyesi tarafından restore ettirilen eski adıyla 150 yıllık tarihi Hacı Ömerler evinin açılışını gerçekleştiren Kılıçdaroğlu'nu burada bir gelin ve damat karşıladı.

Kendisini çiçeklerle karşılayan damat Timur(23) ve gelin Bahtiyar Yılmaz çiftine 100 TL takan Kılıçdaroğlu genç çiftle hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra tören alanında halka hitaben konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Kılıçdaroğlu elektrik kesintisi nedeniyle konuşmasını alana gelen seçim otobüsünün ses sistemi ile gerçekleştirebildi. Çözüm sürecine ve hükümete yönelik eleştirilerini burada da sürdüren CHP lideri Türkiye'nin 30 yıldır bir sorun yaşadığına dikkati çekerek şöyle konuştu: "Adına terör sorunu diyoruz. Bir sorunu çözmenin yolu demokrasilerde, hukuk içinde kalmaktan geçer. Hukukun dışına çıktığınızdan itibaren süreç yasal olmaktan çıkar, yasa dışı bir sürece dönüşür. Biz demokrasi içinde kalarak sorunu çözmekten yana olan bir siyasal partiyiz. Bizim Türkiye Cumhuriyetiyle ve Türk Milleti kavramıyla ilgili bir sorunumuz yok. Anayasa değişiklikleri gündeme gelecek Türk Milletini çıkarmak istiyorlar Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece hiçbir güç buna izin vermez."

Anayasa'nın ilk 4 maddesi bizim için kırmızıçizgidir" diyen Kılıçdaroğlu, sadece Türk kavramı Türk Milleti değil Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucu ve önder rolünün Anayasa'nın başlangıç bölümünde yer alacağını belirterek "bu da bizim olmazsa olmazlarımızdan biridir" diye konuştu. Türkiye Cumhuriyeti'nin laik demokratik sosyal bir hukuk devleti olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun ötesi yoktur artık. Başbakan Erdoğan'a Yatağan'da sesleniyorum, senin Türkiye Cumhuriyetiyle alıp veremediğin nedir? İkinci sorum sen hangi ülkenin başbakanısın? Çık adam gibi söyle Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım diye."

Çözüm süreciyle ilgili Başbakan'ın konuşmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Masanın bir uçunda Abdullah Öcalan diğer ucunda Recep Tayyip Erdoğan. Bir ucunda AKP var diğer ucunda PKK var. İkisi şimdi Türkiye üzerinde hesap yapıyor. Recep Tayyip Erdoğan senin gücün ve aklın Türkiye üzerinde siyaset yapmaya asla yetmez. Dönüp bize soruyorlar 'Siz neden susuyorsunuz' diye, bende soruyorum masanın bir ucundaki konuştu sen niye konuşmuyorsun dilini mi yuttun? 'Ben bu süreçle ilgili konuşmam' diyor vatandaş kimin ağzına bakıyor şimdi 76 milyon yurttaşı Apo'nun ağzına bakar hale getirdin, utanmıyor musun sen? Niye konuşmuyorsun sen arkadaş? Niye konuşmuyorsun? Yalancıdan başbakan olmaz. Recep Tayyip Erdoğan'dan başbakan olmaz."

“Gücümüzü halktan alıyoruz”

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi var olduğu müddetçe ülkenin birliğinden, dirliğinden, üniter yapısından korkulmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Biz mücadelemizi vereceğiz, bu mücadeleyi de sizlerle beraber vereceğiz. Halkla beraber vereceğiz. Çünkü adımız Cumhuriyet Halk Partisi, gücümüzü halktan alacağız. Geldiğimiz nokta ayrışma zamanı değildir. Ülkenin içinde bulunduğu durumu görüyorsunuz, kendi söylemediğini sözde akil adamlara söyleyecek. Akil adam aklını siyasi otoriteye kiraya veren adam değildir. Barış istemeyen huzur istemeyen var mı? Bu size barışa ikna etmeye geldik diyen vatandaşın aklıyla alay etmek demektir. Akil adama vatandaşın kanaat önderidir. Aklını kiraya veren adam değildir. Ona akil adam denmez onun anlamı başkadır. Buradan söylüyorum bölünmeyeceğiz, ayrılmayacağız, beraber olacağız, ülkenin aydınlığı, demokrasisi ve özgürlüğü için çalışıyoruz."

Medyaya eleştiri

Konuşmasının bir bölümünde de medyaya yüklenen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bunların sorumlukları yok mu? Hangi gerekçeyle siz Kandil'de yapılan bir konuşmanın içinden bir cümleyi cımbızla çıkarıyorsunuz, çünkü vatandaşı kandırmak istiyorlar. Neymiş Recep Tayyip Erdoğan atomu da parçalarmış. Recep Tayyip Erdoğan'ın amacı ben ülkeyi nasıl parçalarım. Sen parçalayamazsın Erdoğan, senin gücün buna yetmez." diye konuştu ve ardından Muğla Belediyesi Arıtma Tesisi Ve CHP Muğla İl Teşkilatı binasının açılışına katılmak üzere Muğla'ya hareket etti.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2013, 21:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet özdemir
ahmet özdemir - 6 yıl Önce

haşmet başkan bayrak asmadığına başka partilere göz kırpıyor galiba

SIRADAKİ HABER