HAYAT DİRENİŞ OLSUN

 Gezi, Mısır, Suriye, ODTÜ olayları derken, gündem sürekli değişiyor. Başbakan hangi bakana tokat attı? Düşürülen helikopterden sonra, Suriye ile aramızda savaş çıkar mı?  Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de yerel seçim kulisleri. Belediye başkan adayı kimler olacak, aday adayları nasıl belirlenecek, atama mı, ön seçim mi?
Gündem bu kadar yoğun geçerken bizi doğrudan ilgilendiren TKİ ve TEK'in özelleştirme girişimleri unutulsun istemiyorum. Gündemimize Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının günlerdir sürdürdüğü özelleştirmeye hayır direnişini de almamız gerekiyor. Biraz da direniş çadırlarını gündeme getirmemiz gerekiyor. Bu insanlar neden direniyor?  
Kit'ler Kimin? Başlıklı yazımda bu konudaki görüşlerimi yazmıştım. KİT'ler halkın malı olduğu için Yatağan halkı olarak, direnen işçi arkadaşlarımızın yanında olmamız gerektiğini belirtmiştim. 19.09.2013 tarihinde her iki sendikamızca oluşturulan direniş çadırını ziyaret ettim. Orada asılı olan bir afiş dikkatimi çekti. Bu afişte "İktidar hayatı hedef aldığında, hayat iktidara direniş olur" yazıyordu.
Bu afişte yazıldığı gibi artık iktidar, hayatı hedef almaya başladı. Bu KİT'ler ülkemizin can damarlarıdır. Bu KİT'ler Milas'ımızın, Yatağan'ımızın olmazsa olmazlarıdır. Can damarlarımız birilerine peşkeş çekilmek isteniyor. Bundan sadece işçiler değil, hem Milas hem de Yatağan halkı etkilenecektir. Onun için diyorum ki; direniş çadırlarına esnafıyla, memuruyla, köylüsüyle, çiftçisiyle sahip çıkmamız gerekiyor.
Gelin şimdi biraz özelleştirme sonrasını hayal edelim. Öncelikle devletin buradan aldığı vergi gelirleri azalacaktır. Özel sektör kâr amaçlı çalışacağı için, masrafı fazla olan bazı kömürleri çıkartmayıp, milli servetin yer altında kalmasına neden olacaktır. Böylece üretim de azalacaktır. İşyerlerinde çalıştırılan işçilerin büyük bir kısmı, işten çıkartılacaktır. İşçiler örgütsüz bir hale getirilip sendikasızlaştırılacaktır. Ayrıca kalanlar daha düşük bir ücretle çalışmaya razı edilecektir. İşçi sayısının ve ücretlerin azalması sonucu Milas ve Yatağan'a para girişi azalacaktır. Bu da Milas ve Yatağan ekonomisini olumsuz etkileyecektir. Bir de ihaleyi alan kuruma kıyak yapılacaktır. Devlet bankaları vasıtasıyla kredi verilecektir. Kısacası milletin malını yine milletin parasıyla satmış olacağız.
Peki sonra ne olacak? Olan başta işçiler olmak üzere, yine Milas ve Yatağan halkına olacaktır. Zehirli havayı bizler solurken, birileri devlet eliyle köşeyi dönecektir. Onun için Milas ve Yatağan halkı olarak bu direnişe gereken desteği vermeliyiz. Buradan Milas ve Yatağan halkına sesleniyorum. Birilerine "Devletin malı deniz, yemeyen keriz" dedirtmeyelim.
İşçilerle beraber kol kola, geleceğimize sahip çıkalım.
Diren Milas, diren Yatağan.
Diren Tes-İş, diren Maden-İş.
Yaşasın işçilerin haklı direnişi.
Yaşasın direnen İşçiler.
Gelin bu direniş, hepimizin direnişi olsun.
Gelin hayat, iktidara direniş olsun.
YORUM EKLE

banner47