IRKİSTAN

Adem ve Havva’dan dünyaya gelen insanların , insanlıktan çıkıp 21.yüzyılda ürpertici bir varlığa dönüşmesinin hikayesi aslında bu.Bu kadar masum ve bu kadar mucizevi bir yaratılışa sahip olan insanlar kalabalık yaşamın getirdiği mecburi bir kopuşla adım adım dünyanın dört bir yanına göç etmiştir karanlık çağ dediğimiz bilinmeyen dönemlerde. Tahmini ilk göç 70.000 yıl öncesine aittir.Yine DNA moleküllerindeki bu çeşitlilik incelendiğinde tahmini ve aslında en mantıklı ifade ise şudur ki; Adem ve Havva tüm insana ait özellikleri DNA yapılarında taşımış ve farklı renk ve görünüşte insanların oluşmasını sağlamıştır.
Dil ve kültürde zamanla farklılaşmalar oluşmuş ve insanlar; kabileler şeklinde yaşamış sonra medeniyetler kurarak ,ülke ve imparatorluk şeklinde çoğalıp güç mücadelesine başlamıştır.Aslında benim şaşırdığım nokta kimsenin bu kadar eski dönemleri kapsayan bir aile kök bilgisine sahip olamamasına rağmen bu kadar yüksek sesle belli bir ırkın savaşını vermesi.Sürekli göç eden ,yüzyıllardır sayısız medeniyetle tanışıp etkileşime geçen bu insan topluluklarının saf ırk olabilme ihtimali üzerine verdikleri bu garip mücadele insanı korkutuyor. Din bizim hayatımızda her sözden, her güçten daha önemli olduğu halde ve Kuran’ı Kerim’de ‘’Ey halk,sizi bir erkek bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi ırklara ve boylara ayırdık.Allah yanında sizin en değerliniz en erdemli olanınızdır.’’denilmesine rağmen ırk mücadelesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Senin elinde olmayan bir durum için kendini şanslı veya şansız görmen ve farkında olmadan bir grubun etrafında varlık göstererek bir savaş vermen garip bir mücadele.
Bundan on bin yıl öncesine kadar ne ırk vardı ne insan ayrımı.Kimse kimseyi siyah renkte diye dışlamıyordu.Artık dini bile alet etmeye başladı dünyanın en zenginleri arasında yer alan Yahudi ırkı.Kutsal kitapta kendilerinin üstün ırk olarak belirtildiğini ve en büyük hayallerinin Kudüs’ü başkent yapıp dünyaya hakim olmak olduğunu açıkça belirtiyorlardı bundan 50 yıl öncesine kadar.Amerika da yıllarca siyah ırk ve beyaz ırk ayrımına girdi ki bence şuan ki başkan siyah ırktan dahi olsa insanlarda hala ne yazık ki bu ayrımcılığın etkisi var.Sizce kolay mı milyonlarca ektiğiniz tohumu tam filizlenmişken on beş senede koparmaya çalışmak?Tabi bir de bu tohumlara nefret ve kan bulaşmışsa…
Bilimsel açıdan en karışık ırklardan biri de mesela Türklermiş.Slav,Arap,Cermen,Yahudi gibi birçok ırkın DNA örneklerinden izler varmış.Tabi ki onlarda da diğer milletlerin aynı derece etkisi altında kalmıştır.Yani kimse saf ırk mücadelesine kalkışmasın diyor aslında araştırmacılar.Bu ırk dediğimiz şey aslında sadece genetik özellikler değil.Dil,din,gelenek,görenek,coğrafya ve tarih ortaklığıdır.Bunun kardeşliğini kafatası yarışına dönüştürdüğümüz an olayın rengi değişiyor ve iş bilimsel kanıt çabasına dönüşüyor.
Osmanlı zamanında o kadar fazla insana medeniyet kapıları açılmıştır ki belki de Türk ırkının en büyük etkileşimi bu dönemde olmuştur.Ermeni,Rum,Kürt,Laz,Çerkez gibi birçok ırkla yaşanan etkileşim günümüzde de bilinen Türk yapısal özelliklerinin yanı sıra sarışın,kumral ,kızıl gibi birçok rengin ortaya çıkmasını sağlamıştır.Şimdi bu insanlara sorsanız en bozulmamış ırk onlarınkidir ama…
İşin özü ne biliyor musunuz? Kafatası savaşı yerine medeniyet ve akıl savaşı yapabilsek belki çok daha farklı bir dünyada yaşıyor olabiliriz. Biz ne yapıyoruz benim annem Çerkez ama ben Türküm veya Kürdüm çabasına giriyoruz hala. Neysen nesin asıl önemli olan ülken için ne yaptığın olmalı. Sen de o da bir kez yaşayacak bu hayatı ve ölecek. Irkın değil aklınla var ol hayatta.


 
YORUM EKLE

banner47