JÖLE KADINLAR

 Sevgili hemşerimiz yazar Melda Zirek, Almanya’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Muğla’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Diş Protez Bölümü’nü bitirdikten sonra kısa bir süre mesleğini yaptı. Ardından Anadolu Üniversitesi Turizm Otelcilik ve İşletme Bölümü’nde okudu. Türkiye’nin büyük seyahat şirketlerinde turizm operatörlüğü, organizasyon ve rehberlik yaptı.
Jöle Kadınlar kitabını, Temmuz ayında Marmaris’te Muğla’da İz Bırakanlar adlı kitabım için söyleşi sonrası adıma imzaladı. Yeni okuyup bitirdim. Emeğine ve kalemine sağlık, zevkle okudum. Okumanızı tavsiye ederim. İnternet üzerinden satışı yapılıyor. Yazarımızın yazdığı ‘’Pala’’ adlı romanını, yine bu köşeden sizlere Nisan ayında tanıtmıştım. Jöle Kadınlar, tüm kadın okurların okuması gereken kadın dünyasını anlatan güzel bir kitap. Arka kapak yazısındaki tanıtımında; tek bir kalıba sığmıyor Melda Zirek’in kadınları. Jöle kıvamında adeta. Büzülen, süzülen, sıkışan, ama sürekli kendini doğuran. Çoğalan, genişleyen ve kocaman olan. Taşan. Ele yüreğe, gönle sığmayan rengarenk kadınlar.
Kendilerini çelişkileriyle var eden bu kadınlar, çeşitli biçimlerde sızıyor yazarın satırlarına. Bazen bir öyküye bazen de bir şiire ya da denemeye dönüşüyorlar. Hayatın içinden gelip hayata kafa tutuyorlar. Tabii sadece kadınlar anlatılmıyor Jöle Kadınlar’da. Annesiz büyüyen çocuklar, kendilerini sorgulayan politikacılar, boşlukta yüzen adamlar, gazetelerin üçüncü sayfalarındaki cinayet haberlerini biriktiren kocalar, çocuk damatlar, başarısız palyaçolar ve diğerleri. Kusurları ve erdemleriyle insana odaklanıyor Melda Zirek. Bir yandan kadının kozasını aralamaya çalışırken diğer yandan da bu kozayı örmeye çalışan erkeği dile getiriyor.
Kitabın 15. Sayfasındaki Jöle Kadınlar adlı şiir:
JÖLE KIVAMINDA BİR KADIN
Jöle kıvamında bir kadın
Islak şeffaf titrek
Umutları, neşesi, sevdaları
Yalnızlığı, hüznü, kederi
Dalgınlığı, baygınlığı, varlığı yapış yapış
Kozasından çıkmaya hazırlanan
Kelebeğin titrekliğiyle aynı yüreği
Sabaha açtığı gözleriyle
Çıplak yatakta, örtülü sevişmeleri
Düşündüren, düşündükçe güldüren.
İki ayrı bedenin—damlanın—ıslak camda birleşmesi.
Aşağıya doğru süzülen akan kayan dipte sallanan
Kaydıkça çoğalan.
Çoğaldıkça sarkaç düzleminde sallanan.
Bir kadın sallanan
Sallandıkça durulan
Kopmaz gülücükler saplayan yeryüzüne
Demirleyen örseleyen örselenen.
Bir kadın…
Sadece bir kadın. Yalın.
Varlığı ile yokluğu arasında
Yapmakla yapmamak
Olmakla olmamak, ince bir ayrımın eşiğinde.
Eşiği geçip geçmemekte kararsız
Fikirleri yararsız
Yüreği zararsız.
Jöle kıvamında bir kadın.
Islak, şeffaf, titrek.
Ve de yapış yapış.
YORUM EKLE

banner68