KÖY ENSTİTÜLERİNİN 75. YILI VE 23 NİSAN

 Nisan ayının içerisinde birçok etkinliği bir arada yaşıyoruz. Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını biraz buruk kutlasak da gelecek 23 Nisanları coşkulu bir şekilde kutlayacağımızı yürekten inanıyorum. Akebe (akp) iktidarının getirmiş olduğu eğitim sistemi 4+4+4 iflas etmiş ve çökmüş durumda. Başarı derecesi alt seviyelere inmiş öğrenci profilini okullarda hemen hissediyorsunuz. 23 Nisan etkinliği nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şubesi olarak,  Anıtkabir Komutanlığı’ndan İlkokullarda dağıtılmak üzere 500 adet ‘’ATATÜRK ve ÇOCUK’’ adlı kitabı istedik ve geldi. Anıtkabir Komutanlığına ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Dağıtımı için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izni aldık. Sağ olsunlar.
Merkez başta olmak üzere tüm köy(mahalle) okullarına, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber bu kitapları dağıttık. 50 adet kitabı,  Satranç Turnuvasında başarılı olan öğrencilerimize hediye edeceğiz.  İlçemizin köylerinde okulların bir çoğu taşımalı eğitim adı altında kapatılmış. Yazık olmuş. Okullar dökülüyor. Oysa yerinde eğitim,  daha faydalıydı.  Öğretmenin olmadığı bir köy,  bir mahalle karanlıkta kalmış insana benzer. İmama,  hocaya teslim edilen körpe beyinler,  gelecekte düzeltilmesi ve aydınlatılması zor olacaktır.
Geçen hafta Muğla’da, Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 75.  Yılı Kutlamaları etkinliği vardı. Panele Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı, arkadaşım Sadettin Özbek’le beraber gittik.  CKD Başkanı Jale Eren Hanımın sunumuyla başlayan panelin konuşmacıları Profesör Kemal Kocabaş,  eski CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı ve eski İç işleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş Bey’di.
Kemal Bey,  istatistik bilgilerle o dönemden bugüne kadar eğitim sisteminin karşılaştırmasını yaptı. Çok faydalı bilgiler verdi. Mustafa Gazalcı, 21 Köy Enstitüsünün Anadolu’nun bağrında ışık saçan konumunu ve uygulamalı eğitimden örnekler vererek anlattı. Hasan Fehmi Bey,  ‘’Devrimciler ödün vermemelidir, Öğretmenlerimiz bize ezber öğretmedi,  öğrenmeyi öğretti,  mutlu olmayı öğretti,  çocuk sevgisini aşıladı’’ diye başlayan sözlerini ‘’Gericiliğe karşı çıkalım,  direnelim ve tüm Ulusalcıların birlik beraber olmasını istiyorum’’ diye de bitirdi. Paneli düzenleyen ve emeği geçenleri kutluyoruz. Bilgilendik. İyi oldu,  iyi geçti. Muğlalı olmakla gurur duyduk.  Ülkemizin aydınlık yüzüdür Muğla.
Türkiye’nin göz bebeği Köy Enstitüleri üreten,  verimli insan yetiştiren eğitim kurumlarıydı.  Tüketen değil,  üreten,  yapan,  yokluğa direnen,  bilgisizliği yok eden kurumlardı. Dayanamadılar,  aydınlığa koşanlara tahammül edemediler ve yok ettiler. Yok edilen aslında eğitim sistemimizdi.  O sistem gitti,  eğitim sistemimiz bitti.  Kitaba deftere dayalı öğretim yerine iş için,  iş içinde eğitim ilkesi tatbik ediliyordu.  Bahattin Uyar’ın ‘’Yitik Harmandan Son Taneler’’ adlı eserinde de bu kahramanların anılarını okuyabilirsiniz.
Tevfik Fikret’in ‘’ Ufukları yine yoğun bir sis kaplamış olsa da elbet sabah olacaktır’’ deyişiyle umudumuzu yitirmeyelim. Bu bir evrim olayıdır. Bu günler gelir geçer. Umutsuz olmayınız.
‘’Bu Vatan,  çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer bir vatandır. ’’K. Atatürk
Sevgili Atamızın bu dileğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı Kutluyorum.
Atatürkçü Düşünce Derneği Yatağan Şube Başkanı Turgay Mutlu
Not: Ülkemizin gurur duyduğu,  bilim adamı Profesör Oktay Sinanoğlu’nu kaybettik.  Ulusumuzun başı sağ olsun. 
YORUM EKLE

banner68