3 bin yıllık antik kentin pazarı yeniden kuruldu

Yatağan ilçesindeki ‘Gladyatörler Şehri’ olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde kurulan ve yöresel ürünlerin satışının yapıldığı pazar, vatandaşların ilgisini çekiyor.

Burak Alper Kuş
3 bin yıllık antik kentin pazarı yeniden kuruldu

Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki dünyanın en büyük antik mermer kentlerinden olan Stratonikeia Antik Kenti’nin 1950 yılında boşaltılmasının ardından terk edilen pazar yeri, kentte düzenlenen etkinliklerde yeniden hayat buluyor.

Kentin girişindeki 15. yüzyıldan kalma Şaban Ağa Camisi’nin gölgesine kurulan pazarda, bölgede yetişen organik yöresel ürünler ve bölgedeki kadınların el işi ürünleri satılıyor.

Bölgenin en büyük ayakta duran antik tiyatrosunu barındıran kentte düzenlenen etkinlikler sırasında kurulan pazarın bundan sonra sürekli kurulması için çalışmalar sürüyor.

Kenti ziyaret edenler, Karya'dan itibaren Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait dükkanlara kurulan pazardan alışveriş yapmadan kentten ayrılmıyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alan kentin her yıl gün yüzüne çıkarılan yeni eser ve yapılarla ziyaretçilerini büyülediğini belirten Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, pazar yerinde özellikle yakın döneme ait kalıntılar olduğunu ve buraya pazarın kurulmasının kente renk kattığını söyledi.

Söğüt, kente gelenlerin, tamamı Osmanlı dönemi taş döşemeli yollarda gezerek tarihi yolculuğa çıkabileceklerini belirterek, “Stratonikeia Antik Kenti’nde farklı dönemlere ait çalışmalar yürütüyoruz. Kentte kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapıyoruz. Burada sadece somut eserlerin ötesinde somut olmayan kültürel mirası da hikayeleriyle birlikte koruyalım istiyoruz” dedi.

Cumhuriyet döneminde Eskihisar olarak anılan yerleşimin 1950 yılında taşınmasıyla kentte sadece birkaç hanenin kaldığını hatırlatan Söğüt, “Köy meydanında 1950 yılına kadar buranın en büyük pazarı kuruluyordu. Şimdi bu tarihi alanda bulunduklarını bilmek ve insanların kendi organik ürünlerini satabilecekleri bir pazarın oluşturulması için girişimlerimiz var. Biz de bu alanın korunduğu ve zarar verilmediği sürece bunların tekrar yaşatılmasını istiyoruz. Böylelikle insanların daha çok kente gelmesini, tarihe dokunmasını ve bu kenti bütünüyle görmesini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevdet Karakan
Cevdet Karakan - 3 yıl Önce

Habib kardeşim Pazar’ın sun kurulduğu yıllar atmıştı yıllardır bn 58 doğumluyum rahmetli dedemle bencilden oraya üzüm satmaya gelirdik

HüsamettinMM
HüsamettinMM - 3 yıl Önce

MUĞLA YATAĞAN Eskihisar Mahallesi.Stronotika Antik Kenti için yapılan çalışma çok güzel.Demeç Gazetesine tebrik ederim.

SIRADAKİ HABER

banner68