3 bin yıllık antik kentteki camide 32 yıl sonra ilk teravih

Dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi'nde 32 yıl sonra ilk defa teravih namazı kılındı.

3 bin yıllık antik kentteki camide 32 yıl sonra ilk teravih
Dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yerini alan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki kazı ve koruma çalışmaları devam ederken bir yandan da Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma tarihi yapılar da ihya ediliyor.

Bu eserler arasında Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de geçen ve 15. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen cami, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığının desteğiyle restore edildi.

Restorasyon çalışmalarının ardından yaklaşık 32 yıl sonra ezan sesinin yükseldiği camide teravih namazı kılındı.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, daire amirleri ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı teravih, renkli görüntülere sahne oldu.

İlçe Müftüsü Abdullah Kılıç tarafından kıldırılan namaz öncesinde camiye gelen vatandaşlar, cami hakkında bilgilendirildi.

“İlk ibadetin ramazana denk gelmesi güzel bir tevafuk”

Namazın ardından muhabirimize açıklama yapan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, tarihi Şaban Ağa Camisi’nin Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanlığının koordinesinde, Muğla Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından restore edildiğini söyledi.

Çiçek, yaklaşık 32 yıl sonra ibadete açılan caminin ramazan ayına denk gelmesinin güzel bir tevafuk olduğunu kaydederek, “Kazı Başkanımız Bilal Söğüt, ‘burayı ibadete açacağız, nasıl yapalım’ diye sorduğunda, ‘bunu mübarek ramazan ayı içerisinde bir teravih namazı vesilesiyle icra edelim’ istedik. Biraz önce de teravih namazını kıldık. Bu yapının yeniden hizmete girmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Stratonikeia’daki en önemli eserlerden birinin de Şaban Ağa Camisi olduğuna dikkat çekti.

Caminin yapıldığı tarihin ve yapanın saptanamadığına ancak Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522’deki Rodos Seferi sırasında bu camiye gelerek ibadet ettiğine dair verilere ulaştıklarını belirten Söğüt, “Şaban Ağa Camisi, aslında üzerinde bulunan sandukayla anılmış bir camidir. En son 1957 yılında tadilat geçirmiş ve kullanılmıştı. 1986 yılından bu yana burası kullanılmadı. Yaklaşık 32 sene sonra restorasyonu tamamlandıktan sonra ibadete açıldı” diye konuştu.

Söğüt, 3 bin yıllık kentin uzun bir süre Müslümanların yönetiminde olduğunu ve bu sürecin eserlerini kentte görme şansı yakaladıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

“Caminin olduğu yerde Beylikler döneminden bir cami vardı. Sonraki dönemlerde tamiratlar geçirdi. 1912 yılında yeniden düzenlenmişti. Buradaki çalışmalarımızda bunların hepsini açığa çıkardık ve caminin zemininde yer alan camekanlarda eski caminin zemin döşemelerini gösterdik. Böylelikle cami, yanında hamamıyla birlikte Beylikler dönemi eserlerini korumuş olduk.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER