600 yıllık “Dede aşı” geleneği sürdürülüyor

Yatağan ilçesinde, birlik, beraberlik ve bereketi artırması için ahilerin sofrasını süsleyen “Dede aşı” geleneği, Yatağan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle gelecek nesillere aktarılıyor.

600 yıllık “Dede aşı” geleneği sürdürülüyor
 Yatağan Belediyesi tarafından Ahi Ebubekir Parkı’nda düzenlenen etkinlikte, bölgeye yaklaşık 600 yıl önce gelen ahilerin birlik, beraberlik ve bereketi artırması için hazırlanan “Dede aşı” geleneği sürdürüldü. Güveçte hazırlanan etli bulgur pilavı “Dede aşı” etkinliğine katılanlara ikram edildi.

Yatağan’ın kurucuları olduğuna inanılan Ahi Ebubekir’in kabrinde toplanan vatandaşlar, kabrin üzerinde mum yakarak dua etti.

Daha sonra İlçe Müftüsü Abdullah Kılıç tarafından okunan duayla vatandaşlara ikram edilen “Dede aşı” kabına, “Bismillah” denilerek kaşıklar daldırıldı.

Etkinliğe, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

- Küsler, aynı kaba kaşık sallayarak barışıyor

Ankara Savaşı’nın ardından Ankara’da yaşayan ahilerin bölgeye gelerek Yatağan’ın eski adı olan Ahiköy’ü kurduğunu anlatan Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Ahi Ebubekir ve kardeşi Ahi Sinan’ın ilçenin kurucuları olduğunu söyledi.

Işık, ahilik kültürünün Türk toplumundaki önemine işaret ederek, “Ahilik, sosyal ve kültürel temeller üzerine oturmuş, birbirlerine sevgi ve saygı duyan, yardıma her an hazır, işini kutsal sayan, din ve ahlak kurallarına uyan esnafların ve sanatkarların teşkilatlanması olarak ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Yatağan’ın Ahiköy olduğu dönemden bu yana ahilerin birlik, beraberlik ve bereketin artması için hazırladığı “Dede aşı”nın gelecek nesillere aktarılması için bu etkinliğin düzenlendiğini kaydeden Işık, “Yatağan halkı, ahilikten gelenekleri yaşatmak için seferber olmuştur. Bugün, yüzyıllardır yapılan ama uzun zamandır unutulan geleneğinizi canlandırmaya karar verdik” dedi.

Dede aşının etli bulgur pilavına dendiğini anlatan Işık, şöyle konuştu:

“İnsanların kaynaşması için ahilerde bu bir gelenekmiş. Dede aşı pişirilir, küsler buraya gelir ve hep beraber aynı kaptan yiyerek barışırlarmış. Zaman zaman bu yemeği hazırlayan vatandaşlar burada ikram eder, yemeğin ardından da bazılar Ahi Ebubekir’in kabrinin üstünde mum yakar ve etrafına bez parçası bağlar. Bu bir inanıştan ziyade bir gelenektir. Biz de bu geleneğin sürmesini istiyoruz.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER