“Amacımız, Stratonikeia’nın daha güzel bir hale gelmesidir”

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan Belediye Meclisi ve encümen kararıyla kamu yararı gözetilerek kamulaştırma yapılması planlanan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki çalışmayla ilgili bilgi verdi.

“Amacımız, Stratonikeia’nın daha güzel bir hale gelmesidir”

Yatağan Belediyesi Meclisi’nin, Bayındırlık İmar Komisyonunun raporu doğrultusunda, Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan içerisinde tescilli yapılan mevcut olduğu, kamulaştırma için Muğla Valiliği’nden destek alınabilecek 34 ayrı parsel ile üzerinde tescilli yapı bulunmayan ve belediyenin kendi imkanlarıyla kamulaştırabileceği taslak planda sosyal donatı alanı olarak görülen ve ticari faaliyet yapabilecek tek alan konumundaki 9 ayrı parselin kamulaştırılmasının uygun olduğu yönünde karar alması üzerine mal sahiplerine tebligat ulaştırıldı.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, şöyle konuştu:
“Eskihisar ve Stratonikeia, bizim göz bebeğimiz. Stratonikeia ile ilgili kamulaştırma ve orada düzenleme yapmak istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinin ardından oranın Türkiye’nin ve dünyanın göz bebeği olması düşüncemiz var. Bizden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi birtakım kamulaştırmalar yapmış. Biz de meydanın ve pazarın düzenlemek istiyoruz. Burayla ilgili valiliğimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde, Pazar yeri için 5 küçük ve 5 de büyük stant alındı. Oradaki arkadaşlarımız, koruma kurulundan alacağımız izin ile stantlarımızı düzene sokmak istiyoruz. Ama içeride yıllardır bakılmayan ve her geçen gün göçen yapılar vardır. Buraların da restore edilmesi lazım. Büyükşehrin projesinden daha hızlı hazırladığımız için bu kamulaştırmaya geçtik. Buradaki amacımız, burayı aslına uygun şekilde restore ederek kültür turizmine sunmak istiyoruz. Mal sahipleri yerlerin kendilerinde kalmalarını istiyorlar ama uzun bir süredir buralara dokunulmamış. Burada yapacaklarımız, Yatağan’ın ve Yatağan Belediyesi’nin bir değeri olarak kalacaktır. Biz Eskihisar’ın daha iyi seviyelere getirebilmek için daha önce bakanlığımız ve büyükşehrin yaptığı gibi çalışmalarımızı yürütüyoruz. İnşallah, kamulaştırmalarla birlikte buraları eski günlerdeki görünümüne kavuşturacağız. Buradaki vatandaşlarımızın kullanım haklarıyla ilgili bir talepleri olursa da o konuda yardımcı olacağız. Ama sonuçta bu şahsi mesele değil Yatağan Belediyesi adına kamulaştırma yapılacaktır. Burada Yatağan Belediyesi’nin kendi bütçesinden bir harcama yapacağı için de tapuların Yatağan Belediyesi’nde olması gerekiyor. Koruma kurulu ve kazı başkanlığıyla yaptığımız görüşmelerde buranın bir an önce ayağa kaldırılması gerektiği noktasında fikir birliğine vardık. Asıl amacımız, Stratonikeia’nın daha güzel bir hale gelmesidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90