Antik dönemin en büyük kutsal alanı ayağa kaldırılacak

Yatağan ilçesindeki Paganizmin dini merkezi olarak kabul edilen Lagina Kutsal Alanı’ndaki kazı ve kurtarma çalışmalarına hız verildi. Çalışmalar kapsamında alandaki Hekate Tapınağı’nın sütunları ayağa kaldırılacak.

Antik dönemin en büyük kutsal alanı ayağa kaldırılacak

Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’ndeki Lagina Kutsal Alanı’ndaki kazı çalışmaları sürüyor. Çalışmaları incelemek üzere alana giden Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, Lagina’yı gezdikten sonra çalışmalar hakkında kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt’ten bilgi aldı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Lagina Kutsal Alanı ve Stratonikeia Antik Kenti’nde antik dönemden günümüze tüm dönemlere ait eserlerde kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

“Antik dönemde bundan daha büyük kutsal alan yok”

Lagina’nın, kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine uzanan bir inanç biçimi ve bu dinlerin genel adı olan Paganizm’in dini merkezi olduğunun altını çizen Söğüt, “Biz Stratonikeia ve Lagina’da antik dönemden günümüze tüm dönemlere ait eserlerde çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan birisi de Lagina’daki faaliyetlerimiz. Burada kutsal alanda, bağ evinde çalışmalar yaparak buraları koruyor ve ayağa kaldırıyoruz. Çünkü burayı ziyaret edenlerin daha nezih bir ortamda burayı gezmelerini istiyoruz. Çünkü antik dönemde bundan daha büyük kutsal alan yok. Biz bu değerleri insanlara sunma konusunda elimizden gelen tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek de, kaymakamlığının Lagina ve Stratonikeia’nın gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, “Lagina Kazı Başkanlığı ve Yatağan Kaymakamlığı işbirliğiyle yürüttüğümüz GEKA destekli çalışmalar kapsamında önümüzdeki günlerde buranın tuvaleti tamamlanmış, sütunlar ise ayağa kaldırılmaya başlıyor olacak. Bugüne kadar GEKA ve Kültür Bakanlığı’nın doğrudan desteklerini hep aldık. Belediyelerimizden destek alamamıştık. İnşallah Yatağan Belediyesi artık bu iki antik kentimize de doğrudan destek olacaklar. Bizim proje desteklerimizde AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete ve AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin’in çok önemli katkıları oldu” diye konuştu.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de, 31 Mart Yerel Seçimlerinde belediye başkanlığı görevine geldiği günden bu yana ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli çalışmalar yürütmeye çalıştıklarını ve bundan sonraki süreçte de Yatağan için bu çalışmaları süreceğini söyledi.

Stratonikeia ve Lagina’yı Yatağan’ın geleceği olarak görüyorlar

Toksöz, Stratonikeia ve Lagina’ya büyük önem verdiğinin altını çizerek, “Bu iki antik kenti Yatağan’ın geleceği olarak görüyoruz. Burada yapacağımız hizmetlerle Yatağan’ın değerini artırmayı hedefliyoruz. Kültür turizminin kalkınması için belediye olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu noktada Yatağan’ın turizm ilçesi olarak adledilmesi için projelerimizi hazırladık, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden onaylattık. İnşallah bakanlığımızın ve cumhurbaşkanımızın onayını almak için önümüzdeki günlerde Ankara’ya gideceğiz. Bunun da Yatağan’a artı bir değer katacağını düşünüyoruz” dedi.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ise, kendisinin turizmcilikle uğraştığını hatırlatarak Muğla’nın turistik ve kültürel değerlerini ortaya çıkarma noktasında üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi.

Mete, Stratonikeia ve Lagina’ya hayran kaldığını belirterek, şöyle konuştu:
“Kültür ve Turizm Bakanımızın burayı ziyareti sonrasında buradaki kazı çalışmaları 12 aya çıkartıldı. Bu sayede ekipman ve bütçe olarak artı değer sağlandı. Şimdi bize düşen bu desteği artırarak bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış eserleri gün yüzüne çıkartmak ve ülkemize önemli bir antik kent kazandırmaktır. Bu doğrultuda buraları turizme kazandırarak bölge halkının bundan ekonomik gelir elde etmesini de hedeflemekteyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ramazan ayından sonraki Muğla programına bu iki antik kenti katmak için özel bir gayret göstereceğiz. İnşallah gün yüzüne çıkan eserleri cumhurbaşkanımızla bir araya getirerek buraları ulusal arenada bir değer haline getiririz. İnanıyorum ki Yatağan ilerleyen süreçte çok önemli bir değer kazanacak.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER