Bakan Ersoy: “Stratonikeia Antik Kenti, ikinci Efes olabilir”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla programı kapsamında Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdi.

Bakan Ersoy: “Stratonikeia Antik Kenti, ikinci Efes olabilir”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Muğla programı kapsamında geldiği Köyceğiz’in ardından Yatağan ilçesindeki dünyanın en büyük mermer kentlerinden biri olarak kabul edilen 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi.

Burada, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, AK Parti Yatağan Belediye Başkan Adayı Mustafa Toksöz tarafından karşılanan Ersoy, antik kenti gezdi.

Kazı Başkanı Söğüt’ten kent ve çalışmalar hakkında bilgiler alan Ersoy, gezisinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Stratonikeia’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimi ve desteğinde kazı süresinin yıl boyunca süreceği arkeolojik alanlardan biri olduğunu hatırlatan Ersoy, “3 bin 500 yıllık bir tarihi var ama önemli olan tarihi değil, tarihin her döneminden izler görme şansı buluyorsunuz burada. Bir yerde Milattan Önce 1500’ü görebilirken bir yanda Milattan Sonra 1000’i görebiliyorsunuz. O yüzden Stratonikeia çok önemli bir şehir. Desteklediğimiz kazı başkanlıklarını sık sıkı ziyaret edeceğiz. Acil başka ihtiyaçları da var. Biraz daha destek olma kararını verdim. Kamulaştırma ile ilgili fizibilitelerini göndersinler. Kamulaştırma kapsamındaki yerlerin kamulaştırmasını hızlıca yapacağız. Çünkü Stratonikeia çok farkındalık yaratılmamış bir şehir. Baktığınız zaman ikinci bir Efes bölgesi olabilir. Aynı zamanda Yatağan bölgesinin turizm kaderiyle ile ilgili de değişiklik yaratabilir. Çünkü Yatağan, turizmle anılan bir bölge değil. Bir geçiş noktası. Bütün kültürel ziyaretler yapan firmaların güzergahı kapsamına alınması gereken bir nokta. Birkaç yıl içinde yoğun ziyaretçi alacak hale getireceğiz. Ayrıca farklı bir uygulama da var burada. Tarihle günümüz yaşamının iç içe olduğu bir ortam var. Köy meydanı çalışmalarını çok beğendim. Orayı da aktif hale getirebilirseniz sadece ziyaret değil, yaşam merkezi haline de gelebilir. Özellikle ziyaretçilerin saatlerce kalabileceği, dinlenebilecekleri ve yeme-içmeyi de tarihle iç içe yapabilecekleri ilginç bir ortam. Bugüne kadar gördüğüm yerlerde böyle bir ortamı yakalayamamıştık. Sadece kazı desteği vermeyeceğiz, tanıtım desteği de vereceğiz. Ege Bölgesi’nin tarih ve sanatla ayrışmasını istiyoruz. Sadece deniz, kum ve güneşle anılmasını istemiyoruz, tarihle birlikte anılmasını istiyoruz. Elimizdeki en güzel örneklerden birisi. O yüzden biz de desteğe devam edeceğiz. Zaten valiliğimiz bugüne kadar çok büyük destekler yapmışlar. Bakanlığın da yoğun desteğiyle birkaç yıl içerisinde çok değerli bir turizm noktasını Türkiye’ye kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Ersoy, bakanlığının kazı başkanlıklarına gereken desteği verdiğinin altını çizerek, “Kazı başkanlıklarının oluşturdukları bütçeyi bize sunuyor, biz onaylıyoruz ve ilave destek veriyoruz. Bu projemizin ilk yılı, bu sayı artacak. 20 projeyle başladık, her yıl minimum 20 proje ilave etmek ve 122 yerel kazı başkanlıklarının ören yerlerinin desteklenmesini planlıyoruz. İkinci bir çalışmamız daha var. Taahhüdünü yerine getiren kazı başkanlıklarına genişletilmiş destek vermek. Bunlar kazı başkanının başarısına bağlı. Ama başarılı olmayan kazı başkanlarını da değiştireceğiz, bunu da söyleyeyim. Haybeye destek yok” dedi.

Gezisi sırasında Ersoy’a, Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ve AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Nil Hıdır eşlik etti.

Ersoy, Yatağan’ın ardından helikopterle Marmaris’e hareket etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56