Binlerce yıllık “Yörük göçü” geleneğini canlandırdılar

Muğla’nın Menteşe ilçesinde düzenlenen 10. Uluslararası Yörük Türkmen Şenliği’nde yörüklerin binlerce yıllık göçü canlandırıldı.

Binlerce yıllık “Yörük göçü” geleneğini canlandırdılar
 Muğla Yörük Obaları Derneğince gerçekleştirilen şenlikte yörükler, Menteşe ilçesindeki Düzeyn Yaylası’nda toplandı.

Türkiye ve Türk dünyasının dört bir yanından gelen yörüklerin katıldığı şenlikte, binlerce yıldır yörüklerin mevsimsel şartlara göre yaptığı göç canlandırıldı. Davul ve zurna eşliğinde, yöresel oyunların oynandığı temsili göçte, eşek ve develerin heybelerine konulan eşyalar taşındı. Temsili göçün ardından, geleneksel kıyafetli kadınlar, temsili düğünde, geline kına yaktı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mustafa Kemal Atatürk’ün de Kızıloğuz Kocacık yörüklerinden olduğunu söyledi.

Yörük Türkmenlerinin iri ve diri olabilmesinin bir olmaktan geçtiğini vurgulayarak, “Yörük Türkmen, ülkemizin, halkımızın ve ulusumuzun ana damarı ve çimentosudur. Yörük Türkmen, ülkemizin geleceğinin teminatıdır. Yörük Türkmen, başı dik, misafirperver, özgürlüğüne düşkün, sözünün eri, yiğit, çalışkan, mücadele eden, adalet arayan bir insan olarak karşımızdadır” dedi.

Yörüklerin, Türk milletinin geçmişten gelen bütün gelenekleri yaşayan ve yaşatanlar olduğunu kaydeden Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, şenliğe katılımın çok olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Köten, yörük ve Türkmen kültürünü araştırmak, yaşatmak, geliştirmek ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılmasında bu tür şenliklerin önemine vurgu yaparak, “Yeryüzüne baktığımız zaman insanoğlunun var oluşundan bu tarafa, büyük ve küçük olmak üzere yüzlerce kavim ve medeniyet, yaşamış ve yok olmuş gitmiştir. Bazılarının geride mezar taşları kalmış, bazılarının ise mezar taşları dahi kalmamıştır. Ama büyük Türk milleti, var oluşundan bu yana binlerce yıldır büyük bir millet olarak, zaman zaman dünya devletleri kurmuş olarak, bugüne kadar yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. İnşallah 400 milyon nüfuslu Türk potansiyeliyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin öncülüğünde en kısa zamanda yine dünya devleti olma hedefine hızla yürümektedir” diye konuştu.

“Yörük Türkmen, mücadelecidir”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de, yörüklerin giyimi, kuşamı, yaşantısı ve tavrıyla Türk toplumunda önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Yörüklerin göçebe hayatının genç nesillere aktarılması ve geleneklerin yaşatılması için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Gümüş, “Bugün burada hepimizin ortak değeri olan kültürümüzde bir araya geldik. Yörük Türkmen özgürdür, cesaretlidir, vatanına, milletine, kültürüne saygılı ve bağlıdır. Yörük Türkmen mücadelecidir ve hiçbir zaman yılmamıştır. Tarihten beri hep mücadele etmiştir ve milli mücadele zamanında ve Kurtuluş Savaşı’nda nice destanlar yazmıştır” dedi.

“Biz büyük bir aileyiz”

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ise, Yörük Türkmen şenliğinin 10’uncu yılında Türkiye ve Türk dünyasının dört bir yanından gelen yörüklerin bir araya gelmesine vesile oldukları için mutlu olduklarını belirtti.

Uluslararası Muğla Yörük Türkmen Şenliklerini elverdiği sürece devam ettireceklerini kaydeden Akcan, “Bugün burada 600’ü aşkın derneğin başkanları, Yörük beyleri, federasyonlar, konfederasyonlar, Türk dünyasının önemli şahsiyetleri aramızdadır. Her yıl büyüyerek geleneksel hale gelen şenliğimiz, bugün uluslararası bir kimlik kazanmış, yurt dışından birçok ülkeden sanatçı, araştırmacıları ve uzmanları konuk etmekteyiz. Demek ki biz büyük bir aileyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, yöresel halk oyunları, yağlı pehlivan güreşi gösterileri sunulurken, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden ve Türk dünyasından gelen yöresel sanatçılar, şarkı ve türküleriyle şenliğe katılan vatandaşları eğlendirdi. Yörük çadırlarının da kurulduğu alanda, bazı vatandaşlar çevredeki ormanlık alanda piknik yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteklediği şenliğe, CHP Muğla milletvekilleri Akın Üstündağ ve Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, Vali Yardımcısı Kamil Köten, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla Başkanı Mürsel Alban da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96